Kategoria: Systemy okablowania strukturalnego

W tym artykule opiszemy to, co odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie sieci LAN – okablowanie strukturalne. Okablowanie to tworzy cały system, dzięki któremu możliwe jest połączenie farmy serwerów z użytkownikiem w biurze, domu lub innym obiekcie.

Okablowanie strukturalne dynamicznie się zmienia i rozwija. Wraz z wchodzeniem w życie nowszych zapisów prawnych, norm i dyrektyw, a także rozwijaniem się technologii, okablowanie strukturalne przejmuje coraz więcej funkcji i zadań należących uprzednio do sieci elektrycznych niskiego napięcia.

Takie działanie jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, a także podnosi bezpieczeństwo użytkowania sieci oraz integralność wszystkich inteligentnych rozwiązań w biurowcach i budynkach o innym przeznaczeniu.

Aby okablowanie strukturalne mogło być oddane do użytku, niezbędne jest uzyskanie certyfikacji sieci, o której mogą Państwo przeczytać pod tym linkiem: certyfikacja sieci.

Przykładem dynamicznego wdrażania nowoczesnych technologii i systemów może być miasto Warszawa. Okablowanie strukturalne w stolicy to obecnie podstawowa instalacja, którą implementuje się w nowo powstających obiektach, a także wdraża się ją w powstałych już budynkach.

W artykule weźmiemy na celownik koszta związane z architekturą strukturalną, podpowiemy o ważnych założeniach realizowanych za pomocą okablowania strukturalnego sieci i zarządzania infrastrukturą IT, a także napiszemy, jakie popularnie technologie wykorzystuje się, realizując okablowanie strukturalne w Warszawie.
Okablowanie strukturalne Warszawa – koszta
Koszta związane z realizacją okablowania strukturalnego możemy zaliczyć do kilku ważnych podgrup.

Pierwszą z nich mogą być koszta inwestycyjne CAPEX (Capital Expenditures). W ramach kosztów inwestycyjnych możemy w wymienić projektowanie, zakup elementów składowych, instalację, słowem – realizację sieci okablowania strukturalnego.

Kolejnymi kosztami związanymi z okablowaniem strukturalnym jest utrzymanie stworzonego systemu okablowania strukturalnego, czyli tzw. OPEX (Operations Expenditures). Możemy zaliczyć do nich cenę konserwacji, modernizacji i zarządzania siecią, czyli np. krosowania, rozbudowania o kolejne gniada dostępowe lub naprawę osprzętu.

Całkowity koszt związany z okablowaniem strukturalnym określa się skrótem TCO (Total Cost of Owenrship). Decydując się na usługi realizowania instalacji teletechnicznych, ważne jest zwrócenie uwagi na proporcje pomiędzy kosztami CAPEX i OPEX.
Okablowanie strukturalne Warszawa – stosowane rodzaje przewodów
Obecnie w ramach realizacji infrastruktury telekomunikacyjnej wykorzystuje się kable miedziane i coraz częściej kable światłowodowe.

Kable miedziane, czyli tzw. skrętka tworzone są z par splecionych ze sobą przewodów. Dzięki temu udaje się zminimalizować zakłócenia transmisyjne między parami w jednym kablu. Wyróżniamy skrętki nieekranowane, ekranowane oraz takie, które posiadają ekranowane pary i ekranowany cały kabel.

Nieekranowane – UTP (unishielded twisted pair)
Ekranowane – STP (shielded twisted pair)
Ekranowane pary i kabel – S-FTP (shielded foiled twisted pair)

W ramach instalacji sieci komputerowej możemy stosować skrętki różnych kategorii. Kategoria kabla określa jego możliwości transmisyjne, pasmo przenoszenia oraz ogólną jakość. Skrętki dzielimy na:

Kategorii 3 (Cat.3) – transmisja do 16 MHz. Obecnie już niewykorzystywana.
Kategorii 4 (Cat.4) – również nie jest już stosowana. Umożliwiała transmisję do częstotliwości 20 MHz.
Kategorii 5 (Cat.5) – popularna skrętka, która umożliwia transmisje z częstotliwością do 100 MHz. Obecnie jej popularniejszą odmianą staje się skrętka kategorii 5e. Skrętka Cat.5 wspiera technologie FastEthernet i 1000 Base-T Gigabit Ethernet. Nadaje się do sieci LAN 100 Mb/s i do sieci telefonicznych.
Kategorii 5e (Cat.5e) – transmisja do 125 MHz. Popularna, jednak coraz rzadziej stosowana. Obecnie do tworzonych sieci okablowania strukturalnego w Warszawie wykorzystuje się częściej skrętkę Cat.6.
Kategorii 6 (Cat.6) – Coraz popularniejszy rodzaj skrętki, która pozwala na wykorzystywanie pasma o częstotliwości do 250 MHz.
Kategorii 7 (Cat.7) – Najnowszy standard, który pozwala na transmisję sygnału o częstotliwości do 600 MHz. Każda z par jest ekranowana, tak, jak cały kabel (S-FTP). Umożliwia przesył danych z prędkością 10 GB/s.

W ramach okablowania światłowodowego możemy wyróżnić kable jednomodowe i dwumodowe. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać tutaj: światłowody.

Światłowody wielomodowe

Światłowody wielomodowe są rozwiązaniem tańszym i nieco gorszym pod względem technologicznym. Urządzenia współpracujące ze światłowodami wielomodowymi są tańsze, a zasięg światłowodów wielomodowych jest mniejszy niż jednomodowych. Są one również większe niż kable światłowodów jednomodowych. Średnica włókna w światłowodzie wielomodowym to około 50 mikro metrów, natomiast w światłowodzie jednomodowym około 9 mikro metrów.

Światłowody jednomodowe

Rozwiązanie droższe i lepsze jakościowo. Oferuje szybszą i dalszą transmisję sygnałów. Różni się również sposób ich montażu, wykonywanych pomiarów pomiary światłowodów, a także proces spawania światłowodów.