Budowanie sieci światłowodowej opiera się na systemie sieci abonenckiej FITL (Fiber In The Loop). FITL umożliwia budowanie sieci światłowodowej, która obsługuje abonentów – zarówno telefonicznych, jak i telewizyjnych z całkowitym zaniechaniem implementacji kabli miedzianych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat funkcjonalność sieci światłowodowych opartych na systemie FITL rozszerzyła się o dostarczanie sygnałów multimedialnych, telefonii internetowej, wideokonferencji i wielu innych nowoczesnych usług przydatnych w biurach, halach, magazynach, czy obiektach użyteczności publicznej.

Budowa sieci światłowodowych w Warszawie – podstawowe architektury sieci

Technologia FITL opiera się na zastosowaniu okablowania światłowodowego głównie w magistrali i segmencie sieci dostępowej. W zależności od lokalizacji optycznej jednostki sieciowej – ONU (Optical Network Unit), wyróżniamy trzy popularne architektury sieci światłowodowych: FTTB, FTTC oraz FTTH (Fiber To The: B – Building, C – Curb, H – Home).

Budowa sieci światłowodowej – elementy składowe systemu FITL

Do podstawowych elementów systemu FITL zaliczamy OLT (Optical Line Termination), czyli zakończenie linii optycznej. Dalej znajduje się ONU, czyli wspomniana powyżej jednostka sieci optycznej. Ostatnim podstawowym elementem systemu FITL jest ODN (Optical Distribution Network), czyli optyczna sieć dystrybucyjna.

Budowa sieci światłowodowej w Warszawie – FTTC (Fiber To The Curb)

Rozwiązanie idealne do budowania sieci światłowodowej na osiedlach mieszkaniowych. Wedle architektury FTTC zakończenie światłowodu zostaje doprowadzone do szafki ulicznej, a z szafki ulicznej możliwe jest tworzenie miedzianych lub światłowodowych połączeń do gniazd abonenckich. Koszt budowy sieci w oparciu o architekturę FTTC jest atrakcyjny, ponieważ dzieli się go na wielu abonentów.

Budowa sieci światłowodowej w Warszawie – FTTH (Fiber to The Home)

Najpopularniejsze rozwiązanie. Wedle architektury FTTH kabel światłowodowy doprowadzany jest bezpośrednio do każdego z abonentów (mieszkania). Taka architektura zapewnia szerokie pasmo transmisyjne i niemal nieograniczony zakres usług abonenckich. Rozwiązanie FTTH obecnie nadal jest stosunkowo kosztowne, jednak powoli zyskuje na popularności.

Budowa sieci światłowodowej  – FTTB (Fiber To The Building)

Architektura FTTB określa doprowadzanie okablowania światłowodowego do budynku wielokondygnacyjnego – biurowców, hoteli, zakładów przemysłowych. Zdecydowaną większość naszych realizacji stanowi budowa sieci światłowodowych w oparciu o architekturę FTTB. Jest ona elastyczna, skalowalna i niezwykle łatwa w późniejszej rozbudowie. W związku z tym, że sieć dystrybucyjna kończy się w piwnicy lub kanale konserwacyjnym, konserwacja infrastruktury telekomunikacyjnej jest niezwykle proste, a osprzęt i okablowanie chronione są przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi.

Budowa sieci światłowodowych Warszawa – buduj z Okablujemy.pl

Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Rozwiejemy Twoje wątpliwości, odpowiemy na pytania i dokonamy wstępnego projektu i analizy kosztów budowy sieci światłowodowej. Wybierając Okablujemy.pl, wybierasz specjalistów z branży z ponad 10-letnim doświadczeniem i dziesiątkami wykonanych realizacji.

Ogólna ocena: 4.8/5