Sieci strukturalne z Okablujemy.pl

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty kompleksowej realizacji okablowania strukturalnego w dowolnym obiekcie budowlanym. Masz wątpliwości lub chcesz złożyć zapytanie ofertowe? Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!

Realizujemy okablowanie strukturalne wedle najnowszych standardów, z uwzględnieniem najlepszej jakości materiałów. Projektując i tworząc sieci strukturalne, wykorzystujemy okablowanie dopasowane do warunków przestrzennych i wymagań naszych klientów.

Stosowane rodzaje przewodów przy montażu okablowania strukturalnego

Jeszcze nie tak dawno temu okablowanie strukturalne opierało się wyłącznie na kablach koncentrycznych. Obecnie najpowszechniejsze medium stanowi skrętka wykonana z wielożyłowych kabli miedzianych, a coraz częściej wykorzystuje się przewody światłowodowe.

Skrętka (kable miedziane) tworzone są poprzez skręcanie par przewodów. Skręcanie przewodów umożliwia redukcję wpływu zakłóceń zewnętrznych i wewnętrznych działających na transmisję sygnału. Skrętka dzieli się na trzy rodzaje: nieekranowaną (UTP), ekranowaną (STP) i ekranowaną, gdzie ekran posiadają pary przewodów i cały kabel (S-FTP).

Skrętki dzielą się na kategorie, które określają ich możliwości transmisyjne (częstotliwość przesyłu sygnału).

Obecnie na rynku stosuje się okablowanie strukturalne oparte na skrętkach kategorii od 3 do 7. Oznaczenia poszczególnych kategorii wyglądają następująco.

Okablowanie strukturalne – rodzaje wykorzystywanych skrętek

Cat. 5 – jeden z popularniejszych standardów. Skrętka kategorii 5 umożliwia transmisję z częstotliwością dochodzącą do 100 MHz. Współpracuje z technologiami 1000 Base-T Gigabit Ethernet i FastEthernet.

Cat. 5E – ulepszony wariant kategorii 5, który odznacza się transmisją na poziomie 125 MHz. Ten rodzaj skrętki powoli wypierany jest przez skrętkę kategorii 6.

Cat. 6 – coraz popularniejsza skrętka, która umożliwia szybką transmisję danych (pasmo do 250 MHz). Skrętka Cat. 6 posiada świetny współczynnik ceny do oferowanych możliwości i prędkości.

Cat. 7 – najnowszy standard skrętki, który umożliwia przesył danych z przepustowością do 10 Gb/s. Wykorzystuje pasmo transmisyjne do 600 MHz. Obecnie okablowanie strukturalne oparte jest najczęściej właśnie na tych skrętkach. Zapewniają one bowiem najlepszą jakość transmisji danych.

Koszta związane z montażem i utrzymaniem okablowania strukturalnego

Realizacja okablowania strukturalnego w obiektach budowlanych składa się z dwóch podstawowych rodzajów kosztów. Pierwszym rodzajem kosztów są koszta inwestycyjne (Capital Expeditures), zwane inaczej CAPEX. Na ten rodzaj kosztów składa się projektowanie, zakup niezbędnych materiałów, urządzeń i całego osprzętu wchodzącego w skład infrastruktury IT, a także wdrażanie okablowania strukturalnego do obiektu budowlanego.

W ramach kosztów OPEX (Operations Expeditures) zalicza się koszta związane z utrzymaniem sieci opartej na okablowaniu strukturalnym. Do tej grupy kosztów zalicza się modernizację, utrzymanie, konserwację, naprawę i zarządzanie okablowaniem oraz całą siecią telekomunikacyjną.

Koszta CAPEX i OPEX tworzą całkowity koszt okablowania strukturalnego, określany skrótowo TCO (total Cost of Ownership).

Ogólna ocena: 5/5