Sieci informatyczne to filar struktur teletechnicznych w biurowcach, halach, magazynach i wszelkich obiektach publicznych. Sieci komputerowe zapewniają sprawną i niezawodną transmisję sygnałów audio, wideo i multimedialnych między najróżniejszymi urządzeniami – komputerami, drukarkami, serwerami i innym osprzętem wpiętym do sieci.

Sieci informatyczne – zasięg i ich podział

Sieci informatyczne możemy podzielić na sieci MAN, WAN i LAN.

Sieci MAN

Sieci MAN to sieci miejskie (Metropolitan Area Network). Sieci informatyczne tego typu stanowią połączenie między sieciami LAN w całej aglomeracji lub mieście. Do połączeń wykorzystuje się zwykle okablowanie światłowodowe. Takie sieci wykonywane są na potrzeby dużych przedsiębiorstw lub organizacji, które potrzebują pewnej komunikacji między punktami lub placówkami rozmieszczonymi w całym mieście.

Sieci WAN

Sieci WAN (Wide Area Network) to sieci, które łączą kilka sieci miejskich – są to sieci globalne. Siecią WAN jest Internet.

Sieci LAN

Sieci LAN to sieci lokalne, które tworzy się w obrębie jednego obiektu budowlanego lub kompleksu budynków. Nasza firma zajmuje się realizacją właśnie tych sieci. Podczas budowy sieci LAN wykorzystuje się kable miedziane typu skrętka lub okablowanie światłowodowe.

Sieci komputerowe – referencyjny model sieciowy ISO/OSI

Model sieciowy określa standard wymiany danych między urządzeniami połączonymi w ramach sieci informatycznej. Model ten składa się z siedmiu warstw.

Warstwa fizyczna

Pierwszą warstwą jest warstwa fizyczna, która określa wszelki osprzęt elektryczny, proceduralny i funkcjonalny związany z zasilaniem sieci i przesyłaniem informacji w jej obrębie.

Warstwa łącza danych

Ta warstwa gwarantuje przesyłanie informacji po fizycznym medium transmisyjnym. Warstwa łącza danych odpowiada za adresowanie sprzętowe i kontrolę przepływu danych.

Warstwa sieci

Warstwa sieci gwarantuje efektywne i ergonomiczne łączenie urządzeń w obrębie jednej sieci i między wieloma sieciami.

Warstwa transportowa

Zapewnia trwałe i stabilne połączenie między dwoma urządzeniami. Kontroluje przepływ danych i eliminuje nieprawidłowości.

Warstwa sesji

W tej warstwie kompleksowo zarządzane są sesje między urządzeniami nawiązującymi łączność między sobą. Poza tym warstwa sesji odpowiada za synchronizację komunikacji.

Warstwa prezentacji

Gwarantuje zsynchronizowanie prezentacji i odbioru danych między urządzeniami połączonymi wewnątrz sieci lub pomiędzy sieciami.

Warstwa aplikacji

Ta warstwa odpowiada za oprogramowanie programów użytkowych.

Sieci informatyczne – wybierz fachową realizację

Masz pytania lub chcesz skorzystać z usług realizacji sieci informatycznych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a my zajmiemy się resztą.

Ogólna ocena: 4.8/5