Oferujemy usługę spawania światłowodów w Warszawie i województwie mazowieckim. Spawanie jest najtrwalszą i najlepszą metodą trwałego łączenia kabli światłowodowych. Światłowody spawa się podczas realizacji infrastruktury teletechnicznej, a także podczas napraw okablowania światłowodowego.

Spawanie światłowodów Warszawa – jakość spawów

Na jakość spawów wpływ mają dwa kluczowe czynniki. Pierwszym z nich jest tłumienność własna, natomiast drugim jest mechaniczna wytrzymałość na rozciąganie. Tłumienność własna spawanego obszaru związana jest zarówno z jakością światłowodu, jak i jakością spawu.

Spawanie światłowodów Warszawa – procedura spawania

Przed przystąpieniem do spawania kabli światłowodowych przystępujemy do identyfikacji światłowodów w kablu oraz do zweryfikowania par, które zamierzamy łączyć. Następnie zdejmujemy pokrycie ochronne i przygotowujemy odpowiednią ilość kabla do spawania w taki sposób, aby posiadać zapas światłowodu w razie poprawek.

Dalej zdejmujemy pokrycie ochronne ze światłowodu i przygotowujemy jego powierzchnię czołową (powierzchnię styku). Kolejnym etapem jest wyrównanie i zespawanie światłowodów. Na samym końcu zabezpieczamy połączenie.

Spawanie światłowodów – spawanie łukiem elektrycznym

Spawanie łukiem elektrycznym wykonujemy za pomocą nowoczesnych spawarek światłowodów będących na wyposażeniu naszych ekspertów. Początkowym etapem spawania jest dokładne wyczyszczenie włókien. Oczywiście z racji delikatności konstrukcyjnej okablowania światłowodowego, czyszczenie odbywa się poprzez przepuszczenie maksymalnie kilku impulsów elektrycznych, które zbiorą zanieczyszczenia i pozostałości pokrycia pierwotnego z włókien.

Dalej następuje wygrzewanie wstępne, czyli zmiękczanie włókien przed spawaniem. Na tym etapie określamy optymalną temperaturę spawu. W sytuacji, gdy temperatura ta będzie zbyt niska, dojdzie do spęcznienia spawu. Jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka, wówczas światłowód zmieni swój kształt i zacznie „płynąć”. Podczas spawania właściwego kluczowymi parametrami są: czas spawania, prąd wyładowania, szczelina i przekrycie włókien. Po wykonaniu spawu zabezpieczamy włókna.

Spawanie światłowodów – powszechne błędy

Przez 10 lat obecności na rynku widzieliśmy wiele błędów popełnianych przez nierzetelnych wykonawców w dziedzinie spawania światłowodów. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć powstawanie bąbli w obszarze spawu. Jest to spowodowane zabrudzeniami powierzchni włókna lub jego niedokładnego oczyszczenia. Kolejnym popularnym problemem spawów są uskoki, które związane są z niedopasowaniem poprzecznym włókien i zabrudzeniem rowków. Spęcznienie spawu może być związane ze zbyt niską temperaturą spawania lub zbyt mocnym dociśnięciem światłowodów do siebie. Powstawanie przewężeń na łączeniach jest z kolei wynikiem zbyt małego docisku wstępnego. Może być również efektem płynięcia, związanym ze zbyt wysoką temperaturą spawu.

Spawanie światłowodów Warszawa – dlaczego Okablujemy?

Dzięki wiedzy, doświadczeniu i dokładności naszych specjalistów, wykonywane przez nich połączenia są gwarancją najwyższej jakości spawów. Wykorzystujemy wyłącznie najlepszy sprzęt i pracujemy wedle najlepszych praktyk. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.

Ogólna ocena: 4.3/5