Sieci LAN

Prawidłowo wykonana sieć informatyczna w obiekcie budowlanym zapewnia niezawodność, ergonomiczność, ekonomiczną eksploatację oraz skalowalność. Zajmujemy się kompleksową realizacją systemów strukturalnych LAN – od projektu, przez instalowanie, aż po utrzymanie, konserwację i modernizację sieci LAN.

Systemy strukturalne LAN – topologie sieci

Decydując się na wdrożenie sieci informatycznej, niezwykle istotne jest określenie prawidłowej topologii sieci. Topologia określa sposób łączenia osprzętu oraz okablowania i ma wpływ na sposób przepływu danych, a także funkcjonalność sieci. Wyróżniamy topologię fizyczną i logiczną.

Systemy strukturalne LAN – topologie fizyczne

Topologie fizyczne określają sposób rozmieszczenia osprzętu i okablowania. Podczas realizacji stosujemy topologie: gwiazdy, pierścienia, gwiazdy rozszerzonej, podwójnego pierścienia i siatki.

Topologia gwiazdy i rozszerzonej gwiazdy

Jest to jedna z prostszych struktur fizycznych. Wszystkie urządzenia podłączane są do jednego przełącznika (switcha). Jest to jedna z częściej wykorzystywanych topologii w sieciach LAN, ponieważ jest prosta w budowie, skalowalna, łatwa w modyfikacji i mało awaryjna. Z powodzeniem stosujemy tutaj kable typu skrętka lub kable światłowodowe.

Topologia pierścienia i podwójnego pierścienia

Raczej unikamy stosowania tego rodzaju topologii ze względu na dużą awaryjność. Urządzenia podłączone są każdy do każdego, tworząc zamknięty obwód. W przypadku zerwania obwodu w jednym miejscu następuje przerwa w działaniu całej sieci LAN. Ze względu na ten fakt, topologia pierścienia jest dosyć problematyczna w eksploatacji.
Topologia podwójnego pierścienia wykorzystuje podwójne połączenie urządzeń. Dzięki temu w przypadku awarii w jednym miejscu sieć może dalej funkcjonować.

Topologia siatki

Jedna z bardziej niezawodnych topologii sieci. Niestety jej implementacja wiąże się ze stosowaniem nadmiarowych połączeń, co powoduje zwiększone koszta inwestycyjne. Niemniej, topologia siatki gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Systemy strukturalne LAN w Warszawie – topologie logiczne

Topologia logiczna sieci strukturalnych związana jest ze sposobem przesyłu i odbierania danych w obrębie sieci. Wyróżniamy trzy podstawowe topologie logiczne: punkt-punkt, wielodostępową i pierścienia.

Topologia punkt-punkt

Topologia, w której dane przesyłane są pomiędzy dwoma urządzeniami, które łączone są w sposób bezpośredni lub za pomocą urządzeń pośredniczących w transmisji.

Topologia wielodostępowa

Ten rodzaj topologii określa przesył danych między wieloma urządzeniami za pomocą jednego medium transmisyjnego współdzielonego między nimi.

Topologia pierścienia

Urządzenia połączone są w sposób logiczny jedno z drugim, tworząc zamknięty system. Urządzenie nadające wysyła sygnał do wszystkich urządzeń, natomiast odebrać sygnał może tylko urządzenie posiadające odpowiedni token.

Systemy strukturalne LAN – sprawdź Okablujemy.pl

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty projektowania, wdrażania i utrzymywania strukturalnych sieci LAN. Nasi eksperci z przyjemnością zaprezentują Państwu wstępną wycenę i odpowiedzą na pytania.

Ogólna ocena: 4.8/5