Czym są, jak się je normuje oraz z czego składają się systemy okablowania strukturalnego?

Nasze systemy okablowania strukturalnego wyposażone są w najnowsze elementy i podzespoły, zgodne z obowiązującymi normami i zaleceniami. Dzięki temu nasza firma oferuje Państwu skuteczne rozwiązania dyktujące obecne standardy infrastruktury telekomunikacyjnej w województwie mazowieckim i w …

Czym są systemy okablowania strukturalnego

Nasze systemy okablowania strukturalnego wyposażone są w najnowsze elementy i podzespoły, zgodne z obowiązującymi normami i zaleceniami.

Dzięki temu nasza firma oferuje Państwu skuteczne rozwiązania dyktujące obecne standardy infrastruktury telekomunikacyjnej w województwie mazowieckim i w mieście Warszawa. Systemy okablowania strukturalnego oferowane przez naszą firmę są kompletne, funkcjonalne i trwałe, a przede wszystkim – oferujemy je w konkurencyjnych cenach.

Czym są systemy okablowania strukturalnego?

Systemy okablowania strukturalnego to inaczej instalacje telekomunikacyjne niskoprądowe, dzięki którym możliwa jest realizacja szeregu działań z wielu dziedzin zahaczających o przesył, odbiór i przetwarzanie danych, informacji i sygnałów.

W ramach systemów okablowania strukturalnego możemy tworzyć sieci komputerowe, sieci CCTV, telefonii stacjonarnej, instalacje alarmowe, czy systemy inteligentnego sterowania budynkami (BMS).

Elementy systemów okablowania strukturalnego

Struktury systemów okablowania strukturalnego tworzone są przez szereg elementów o różnym przeznaczeniu i działaniu. Do najistotniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Połączenia telekomunikacyjne budynków

Zwane inaczej połączeniami pionowymi lub okablowaniem kampusowym.

  • Połączenia systemowe i terminalowe

Połączenia między systemami okablowania strukturalnego a systemami komputerowymi

  • Punkty rozdzielcze

Punktami rozdzielczymi nazywamy węzły sieci, w których możliwe jest konfigurowanie połączeń. Punkty rozdzielcze stanowią połączenie okablowania poziomego, pionowego i systemowego.

W ramach punktów rozdzielczych zwykle występuje szafa lub rama rozdzielcza.

  • Gniazda abonenckie

Gniazda abonenckie to inaczej punkty, w których użytkownik może przyłączyć się do systemu sieci strukturalnej. Gniazda abonenckie to również końce okablowania poziomego od strony użytkowników.

  • Okablowanie poziome

Okablowanie poziome to element systemów łączący punkty rozdzielcze z gniazdami abonenckimi. Więcej o okablowaniu poziomym i pionowym pisaliśmy w TYM ARTYKULE.

  • Okablowanie pionowe

Jest to infrastruktura telekomunikacyjna w pionach budynków, która zawiera się pomiędzy punktami rozdzielczymi.

Systemy okablowania strukturalnego (Warszawa) – istotne punkty infrastruktury

Systemy okablowania strukturalnego w Warszawie oraz całym województwie mazowieckim tworzy się zgodnie z obowiązującymi schematami logicznymi.

Dzięki oparciu na nich realizowanych przez nas instalacji jesteśmy w stanie zaoferować maksymalną jakość oraz ergonomię wykonania. Najważniejszymi elementami schematów systemów okablowania strukturalnego są:

  • Lokalny Punkt Dystrybucyjny (LPD)

W ramach LPD przedłuża się segment sieci. Jest to szczególnie ważne, w przypadku rozległych sieci strukturalnych, w których odległość między punktem abonenckim a Kondygnacyjnym Punktem Dystrybucyjnym jest zbyt duża do zachowania odpowiedniej długości przewodu.

LPD realizowane przez naszą firmę wykonywane są w wiszących szafach ułatwiających nadzór oraz podwyższających czytelność struktury okablowania.

  • Kondygnacyjny Punkt Dystrybucyjny (KDP)

W punkcie tym sprzęgane jest okablowanie z pojedynczych pięter oraz segmentów obiektów. KDP stosowane są w rozległych sieciach strukturalnych.

  • Budynkowy Punkt Dystrybucyjny (BPD)

W punkcie tym zbiega się okablowanie z punktów KDP. Uogólniając- jest to punkt sprzęgający okablowanie strukturalne sieci teletechnicznych z całego budynku.

  • Centralny Punkt Dostępowy (CPD)

Najważniejszy element całego systemu okablowania strukturalnego. W nim zbiega się okablowanie kampusowe i międzybudynkowe.

  • Punkt Centralny Sieci (PCS)

Farma serwerów. Najbardziej zewnętrzny element, z którego składają się systemy okablowania strukturalnego. Warszawa wraz z województwem mazowieckim posiada wiele potężnych farm serwerów, które przesyłają i przetwarzają dane z dziesiątek tysięcy systemów okablowania strukturalnego.

Dlatego tak istotny jest dobór nie tylko usługodawcy, ale również projektanta i wykonawcy systemów strukturalnych. Jeżeli szukają Państwo sprawdzonej firmy, która doskonale porusza się wśród trendów na rynku telekomunikacyjnym i elektrycznym- zapraszamy do przejrzenia naszej oferty.

Normy i zapisy regulujące budowę i eksploatację systemów okablowania strukturalnego

Nasza realizacja instalacji oraz systemów okablowania strukturalnego zgodnie z najnowszymi obowiązującymi normami i przepisami gwarantuje

Państwu najwyższą jakość świadczonych usług. Nasza firma kieruje się międzynarodowymi normami ISO 11801, amerykańskimi EIA/TIA 586A (TIA/EIA Building Telecommunications Wiring Standards), TSA 36, TSB 40, TSB 40A, SP-2840.

W ramach norm europejskich działamy zgodnie z EN 50167, EN 50168, EN 50169. Normy europejskie definiują parametry i klasyfikację instalacji okablowania strukturalnego, a także metody pomiarowe i instalacyjne.

W Polsce obowiązująca jest norma PN-EN 50173 i międzynarodowa norma ISO/IEC 11801.

Mając świadomość unormowań oraz uregulowań prawnych i branżowych zarówno z kraju, jak i ze świata, jesteśmy w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Doskonała znajomość rynku oraz metodyczne wdrażanie technologicznych nowinek w realizacjach umożliwia nam nadążanie za wymaganiami klientów.

Szukają Państwo rzetelnej firmy zajmującej systemami okablowania strukturalnego? Zapraszamy do kontaktu.