Ile kosztuje godzina pracy pralki?

Media od dłuższego czasu ostrzegają przed nadchodzącymi od nowego roku podwyżkami cen energii elektrycznej. To sprawiło, że coraz więcej osób analizuje zużycie prądu w swoich gospodarstwach domowych, w celu zmniejszenia kosztów. Ile energii elektrycznej pobierają …

Ile kosztuje godzina pracy pralki

Media od dłuższego czasu ostrzegają przed nadchodzącymi od nowego roku podwyżkami cen energii elektrycznej.

To sprawiło, że coraz więcej osób analizuje zużycie prądu w swoich gospodarstwach domowych, w celu zmniejszenia kosztów.

Ile energii elektrycznej pobierają sprzęty codziennego użytku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje godzina pracy pralki.

Nie czekaj! Sprawdź teraz najlepsze oferty naprawy pralek w Twojej okolicy!

Rodzaje pralek do użytku domowego

Szukając odpowiedniej pralki zderzymy się z niemałym wyborem na rynku. Sklepy oferują klientom różne rodzaje i modele, zróżnicowane funkcjonalności i kolory.

Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy listę pytań, na które musisz odpowiedzieć przed zakupem pralki:

Szukasz pralki wolnostojącej czy przeznaczonej do zabudowy?

W tym miejscu warto od razu zastanowić się, czy planujesz w przyszłości dokupić na przykład suszarkę bębnową. Jeśli tak, warto zastanowić się, gdzie i jak umieścisz oba sprzęty. Postawisz je obok siebie, a może jeden na drugim?

  • Jakiego rozmiaru pralka zmieści się w Twoim pomieszczeniu?

Standardowe pralki występują w następujących rozmiarach:

  • wysokość 82 – 85 cm,
  • szerokość 50 – 60 cm.

Jeśli pomieszczenie, w którym planujesz umieścić urządzenie, jest niewielkie lub ogranicza Cię konkretny układ mebli, pamiętaj aby koniecznie zwrócić uwagę na wymiary wybranego przez Ciebie sprzętu.

Nie zapomnij również, że zakupiony sprzęt musi zmieścić się w drzwiach. Pralki w opisanych powyżej wymiarach są w stanie pomieścić na jednym “załadowaniu” od 6 do nawet 12 kilogramów prania.

Interesuje Cię tylko zakup pralki, a może rozważasz wybór pralkosuszarki?

Pralkosuszarki to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować dodatkowo w suszarkę bębnową lub nie mają na nią miejsca w domu. Pralkosuszarka świetnie łączy w sobie funkcjonalności obu urządzeń.

W ostatnim kroku, ale równie istotnym, sprawdź, jaką klasę energooszczędności posiada wybrany przez Ciebie sprzęt. Zakup urządzenia to jednorazowy wydatek, ale nie można zapominać o kosztach jego eksploatacji.

Klasy energooszczędności pralek

Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej przez podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak pralka, kupując urządzenie zwróć szczególną uwagę na klasę energooszczędności, do jakiej zostało ono zakwalifikowane.

Klasa energooszczędności to międzynarodowa skala zaczynająca się od litery A (najbardziej energooszczędne urządzenia) i kończąca na literze G (najmniej energooszczędne sprzęty).

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, wszystkie sklepy mają obowiązek udostępniać do wglądu klientów klasę energooszczędności danego urządzenia.

Dla ułatwienia, niektóre etykiety zostały wyposażone również w jej graficzne przedstawienie pod postacią kolorowych pasków – modele najbardziej energooszczędne oznaczone zostały zielonym paskiem, a te z największym zużyciem energii elektrycznej – czerwonym.

Ile kosztuje godzina pracy pralki?

Jak już wcześniej wspomniano, ilość zużytej energii elektrycznej przez pralkę opisuje jej klasa energooszczędności.

Bardzo często na sklepowych etykietach, czy w internetowych opisach produktów, znajdziesz informację o rocznym koszcie eksploatacyjnym danego urządzenia.

Jeśli jednak informacje te nie są podane lub chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje godzina pracy pralki, którą już posiadasz, wykonaj poniższe obliczenia.

Najpierw określ moc Twojej pralki – to od niej zależy ilość pobieranego prądu. Informacje dotyczące mocy urządzenia uzyskasz u producenta lub znajdziesz je na tabliczce znamionowej.

Przyjmuje się, że standardowe pralki posiadają moc około 2000W.

2000W = 2 kW

2 kW x 1h = 2 kWh (zużycie energii elektrycznej podczas godziny pracy urządzenia)

2 kWh x 0,77 zł = 1,54 zł (średni koszt godziny pracy pralki o mocy 2000W, zgodny z uśrednioną stawką obowiązującą w 2022 roku – 1 kWh = 0,77 zł)

Ile prądu zużywa pralka rocznie?

To ile zużyje energii elektrycznej Twoja pralka w ciągu roku jest ściśle zależne od tego, jak często będziesz używać urządzenia oraz z jakich programów będziesz korzystać.

Dłuższe cykle prania wiążą się z większym poborem prądu. Zakładając, że korzystasz z pralki o mocy 2000W, pierzesz w dwugodzinnych cyklach dwa razy w tygodniu,

Twoja pralka w ciągu roku zużyje około 416 kWh:

2000W = 2 kW

2 kW x 2h = 4 kWh

4 kWh x 2 = 8 kWh (tygodniowe zużycie energii elektrycznej)

8 kWh x 52 (ilość tygodni w 2022 roku) = 416 kWh (roczne zużycie energii elektrycznej)

416 kWh x 0,77 zł = 320,32 zł (roczny koszt eksploatacyjny pralki, zgodny z uśrednioną stawką obowiązującą w 2022 roku – 1 kWh = 0,77 zł)

Kiedy pralka pobiera najwięcej prądu?

Cykl prania (tak zwany program) pralki trwa średnio około 2 godzin. Standardowo składa się on z trzech etapów:

  1. Pranie zasadnicze.
  2. Płukanie.
  3. Wirowanie.

Kiedy pralka pobiera najwięcej prądu? Największe zużycie energii elektrycznej pralki ma miejsce podczas pierwszego etapu, czyli prania zasadniczego. Jest to więc najbardziej kosztowny etap, podczas którego pobór mocy urządzenia może być nawet dwa razy większy niż podczas kolejnych dwóch etapów.