Obecnie coraz częściej mówi się o nadchodzących podwyżkach cen prądu. W związku z tym wiele osób zaczęło szerzej interesować się tym zagadnieniem, szukając możliwości zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i tym samym zaoszczędzenia. Zastanawiasz się, ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Nie wiesz, w jaki sposób obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej przez to urządzenie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak duże wydatki generuje grzałka do bojlera.
Grzałki do bojlerów elektrycznych
Każdy bojler elektryczny posiada w zestawie grzałkę, która odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej. Najczęściej moc grzałki elektrycznej mieści się w granicach od 1,5 kW do 2 kW. Mimo to pojawiają się również bojlery z grzałkami o dużo większej mocy - od 3 kW do nawet 12 kW. Cechą charakterystyczną grzałek w bojlerach jest fakt, że nagrzewają się do wcześniej ustalonej temperatury, a w trakcie tego procesu dochodzi do nagrzania komory bojlera. Standardowe bojlery są wyposażone w jedną grzałkę, choć zdarzają się również modele z dwiema grzałkami elektrycznymi. Co istotne, w przypadku awarii możesz wymienić uszkodzoną grzałkę na nową. Musisz jednak pamiętać, żeby najpierw spuścić wodę z bojlera.
Grzałki do bojlerów - rodzaje
Grzałki elektryczne do bojlerów można podzielić ze względu na ich sposób działania, kształt, budowę lub sposób działania. W związku z tym można wyróżnić grzałki:
- posiadające termostat - występują głównie w starszych bojlerach elektrycznych, ale można je również spotkać w nowszych modelach. W tym przypadku, funkcjonowanie grzałki regulowane jest przez termostat. Natomiast użytkownik, przy pomocy dedykowanego pokrętła, dobiera satysfakcjonującą go temperaturę. W związku z tym, można powiedzieć, że termostat pełni w tym przypadku rolę termoregulatora bojlera.
- bez termostatu - występują z reguły w nowszych modelach bojlerów elektrycznych, w których temperatura regulowana jest przy użyciu dedykowanego sterownika elektronicznego. Co ciekawe, sterownik nie odpowiada tylko za sterowanie temperaturą, ale również daje użytkownikowi możliwość kontroli pozostałych, istotnych funkcji bojlera.
- z gwintem - ich cechą charakterystyczną, jak sama nazwa wskazuje, jest gwint (najczęściej) nierdzewny, dzięki któremu możliwy jest montaż grzałki w bojlerze. Najpopularniejszym rozmiarem gwintów w grzałkach są te o wymiarach 4/3 lub 5/4 cala. Jeśli grzałka nie została wyposażona w gwint, jej montaż w bojlerze odbywa się przy pomocy śrub.
- trójfazowe - stosowane w trójfazowych bojlerach elektrycznych, charakteryzują się możliwością pracy w trzech odmiennych fazach. Jest to chętnie wybierane przez użytkowników rozwiązanie z powodu jego wydajności, praktyczności, nowoczesności i przede wszystkim, co niezwykle obecnie istotne, energooszczędności. Trzy fazy mocy sprawiają, że regulacja temperatury wody w bojlerze jest zdecydowanie prostsza.
- spiralne - wyróżniają się na tle innych grzałek elektrycznych charakterystycznym, spiralnym kształtem. Jeśli grzałka jest odpowiednio długa, jej powierzchnia grzejna jest większa, co realnie przekłada się na wydajność bojlera.
- z kołnierzem - charakteryzują się odrębnym, na tle innych grzałek, sposobem montażu w bojlerze. W tym przypadku, grzałka wyposażona jest w kołnierz, którego średnica powinna być większa od grzałki. Dzięki temu, grzałka może być stabilnie przymocowana do bojlera.
Ile prądu zużywa grzałka do bojlera 300l?
Ilość energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania wody w bojlerze o pojemności 300 litrów jest ściśle zależna od kilku czynników. Między innymi od temperatury wody, jaką chcesz uzyskać oraz od tego czy bojler jest aktywny 24h na dobę, czy tylko w wybranych przedziałach czasowych. Oczywiście możesz odłączać bojler z kontaktu, jednak wygodniejszym i bardziej praktycznym wydaje się zastosowanie programowalnego włącznika/wyłącznika czasowego, który możesz zaprogramować wedle swoich upodobań. Wracając do zużycia energii elektrycznej - ile prądu zużywa grzałka do bojlera 300l? Zakładając, że bojler o pojemności 300 litrów jest pełen wody użytkowej o temperaturze początkowej 10 stopni Celsjusza, a docelową temperaturą wody, jaką chcesz uzyskać jest 50 stopni Celsjusza, zużycie prądu podczas jednego procesu podgrzewania wody wyniesie około 14 kWh. To z kolei przekłada się na koszt około 10,70 zł (biorąc pod uwagę uśrednione stawki za 1 kWh w 2022 roku).
Ile prądu miesięcznie zużywa bojler?
Zużycie prądu przez bojler elektryczny jest ściśle zależne od kilku czynników, jednak najistotniejszym z nich jest moc grzałki. Zgodnie z ogólną zasadą, im mniejsza moc grzałki, tym mniejsze będzie zużycie prądu. Pamiętaj jednak, że w przypadku dużych zbiorników, może to znacznie wydłużyć czas ogrzewania wody. Zakładając, że posiadasz bojler o pojemności 120l, wyposażony w grzałkę o mocy 2 500 W, a jego pobór energii elektrycznej będzie trwał 4 godziny na dobę, to zużycie prądu w ciągu jednej godziny wyniesie około 10 kWh. Koszty zużycia prądu w ciągu jednej doby (4 godzin) wyniosą więc około 30,80 zł (biorąc pod uwagę uśrednione stawki za 1 kWh w 2022 roku).