Ile prądu zużywa lodówka?

Zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się, jak dużo prądu zużywają ich sprzęty gospodarstwa domowego – na przykład pralka, piekarnik, czy też lodówka. Wielu również szuka bardziej ekonomicznych rozwiązań w celu podreperowania domowego budżetu. Ile prądu zużywa lodówka? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób ograniczyć wydatki z tym związane.

Klasy energooszczędności lodówek

Przed zakupem sprzętu AGD, na przykład lodówki, oprócz typowych dla tego urządzenia parametrów, warto wziąć pod uwagę również jego klasę energetyczną (inaczej klasa efektywności energetycznej). W celu obliczenia klasy energetycznej należy uwzględnić roczne zużycie energii elektrycznej (w kilowatogodzinach) w zestawieniu z wartościami prezentowanymi przez najpopularniejsze urządzenia tego typu, w tym przypadku lodówki. Opis każdej lodówki dostępnej na polskim rynku musi zawierać informacje dotyczące jej klasy efektywności energetycznej, ponieważ jest to regulowane przepisami prawnymi Unii Europejskiej. Klasa energetyczna określana jest zgodnie z przyjętą skalą – A określa lodówki najbardziej energooszczędne, natomiast G (ostatnia pozycja na skali) reprezentuje lodówki najmniej energooszczędne. Kilka lat temu podjęto jednak decyzję o zmianie klasyfikacji energooszczędności i wprowadzono nowe oznaczenia A+, A++ i A+++. Jednak okazało się to niepraktycznym rozwiązaniem, w związku z czym ponownie wprowadzono skalę od A do G. Większość dostępnych na rynku produktów posiada klasę efektywności energetycznej na poziomie D lub E. Bardzo wydajną propozycją są lodówki o klasie efektywności energetycznej C, jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej energooszczędności, wybierz lodówkę o klasie B lub A (tutaj zużycie prądu jest wyraźnie mniejsze, ale wiąże się to również ze zdecydowanie wyższą ceną produktu).

Co wpływa na zużycie prądu przez lodówkę?

Ilość zużytej energii elektrycznej przez lodówkę jest ściśle zależna od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę klasę efektywności energetycznej, ponieważ lodówki starego typu mogą zużywać nawet do dwóch razy więcej prądu niż nowsze modele o wyższej klasie energooszczędności. Warto również zwrócić uwagę rozmiar lodówki. Mniejsze lodówki charakteryzują się dużo mniejszym zużyciem energii elektrycznej, niż większe modele, na przykład dwudrzwiowe. Oprócz powyższego zwróć również uwagę na:

  • temperaturę, jaka została ustawiona w urządzeniu – im niższą temperaturę będziesz chciał uzyskać, z tym większym zużyciem prądu musisz się liczyć,
  • efektywne korzystanie z lodówki – im częściej będziesz otwierał lodówkę, tym większe będzie zużycie prądu spowodowane częstszym uruchomieniem sprężarki,
  • rodzaj lodówki – urządzenia wolnostojące pobierają mniej energii elektrycznej niż modele przeznaczone do zabudowy.

Ile prądu pobiera lodówka na godzinę?

Aby dowiedzieć się, ile zużywa prądu lodówka, konieczne będzie wykonanie odpowiednich obliczeń, których podstawą jest określenie mocy Twojego urządzenia. Informacje na ten temat znajdziesz w załączonej specyfikacji, na tabliczce znamionowej lub u samego producenta. Zakładając, że posiadasz lodówkę energooszczędną klasy C, która w ciągu roku zużywa 169 kWh (o czym informuje nas tabliczka znamionowa), co przekłada się na koszt około 130 zł rocznie, jej pobór prądu w ciągu jednej doby wyniesie około 0,46 kWh (około 0,36 zł). A w związku z tym, zużycie energii elektrycznej w ciągu jednej godziny użytkowania będzie równe około 0,02 kWh, co generuje koszt w wysokości 0,015 zł. Ważne jednak abyś pamiętał, że są to wartości ściśle zależne od aktualnie obowiązującej Cię taryfy energetycznej. Zakup lodówki z klasą energetyczną C to koszt w granicach od około 2 400 zł do nawet 10 000 zł – w zależności od marki sprzętu, jego rozmiaru, czy dodatkowych funkcji, w jakie został wyposażony.

W jaki sposób ograniczyć zużycie prądu przez lodówkę?

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej przez lodówkę, przede wszystkim wybierz urządzenie o jak najlepszej klasie energetycznej – zdecydowanie zadowalające wyniki osiągają sprzęty w klasie C. Jeśli natomiast korzystasz z urządzenia starszego, możesz dokonać kilku modyfikacji, które mają realny wpływ na pobór prądu. Przede wszystkim sprawdź, jaką temperaturę ustawiłeś w swoim urządzeniu – może jest szansa na jej zwiększenie i tym samym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej? Dodatkowo zaleca się dokładną inspekcję uszczelek, w jakie wyposażona została lodówka. Po pewnym czasie mogą się one zużywać, wyginać przez co drzwi urządzenia nie są dokładnie zamknięte. To z kolei prowadzi do “uciekania” zimna, a lodówka chcąc utrzymać zadaną jej temperaturę zwiększa pobór prądu.