Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny?

W okresie zimowym wiele osób decyduje się na korzystanie z dodatkowego źródła ciepła, jakim jest grzejnik elektryczny 2000W. Jest to wygodne i w pełni mobilne rozwiązanie, z którego możemy korzystać wszędzie, pod warunkiem, że mamy …

Ile prądu zużywa grzejnik

W okresie zimowym wiele osób decyduje się na korzystanie z dodatkowego źródła ciepła, jakim jest grzejnik elektryczny 2000W.

Jest to wygodne i w pełni mobilne rozwiązanie, z którego możemy korzystać wszędzie, pod warunkiem, że mamy dostęp do energii elektrycznej.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego źródła ciepła, warto zastanowić się, jakie koszty są związane z jego eksploatacją. Ile prądu zużywa grzejnik 2000W? Dowiedz się, czy grzejnik elektryczny jest efektywnym i opłacalnym finansowo rozwiązaniem.

Grzejnik - jaki wybrać?

Grzejnik to źródło ciepła zaprojektowane tak, aby możliwa była jego praca poza instalacją centralnego ogrzewania. Najczęściej wyposażony jest w grzałkę elektryczną, która z kolei umieszczona jest w czynniku grzewczym lub w przewód grzewczy umieszczony wewnątrz urządzenia.

Cechą charakterystyczną grzejników jest ich wydajność - w krótkim czasie są w stanie ogrzać wybrane pomieszczenie, na przykład łazienkę, w której często odczuwany jest chłód przez ogólnie panującą wilgoć.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Rynek oferuje klientom wiele różnych grzejników elektrycznych. Spośród nich można wyróżnić jednak pięć podstawowych rodzajów urządzeń:

 • grzejnik konwektorowy - podstawowy model grzejnika elektrycznego. Jego cechami charakterystycznymi są małe wymiary i stosunkowo niska waga, co pozwala użytkownikowi na swobodne przenoszenie urządzenia, w zależności od potrzeb i preferencji.

  Grzejnik konwektorowy składa się z grzałki, a także płyty grzewczej, które wykorzystując zasadę konwekcji ogrzewają pomieszczenie. Dolną częścią grzejnika zasysane jest chłodne powietrze, które następnie po ogrzaniu wewnątrz, jest oddawane górną częścią.

  Grzejnik konwektorowy to świetny wybór do ogrzewania małych pomieszczeń. Nierówna cyrkulacja powietrza powoduje bowiem, nierównomierne rozchodzenie się ciepła, co w większym pomieszczeniu może stanowić istotny problem. Niezaprzeczalną zaletą tego grzejnika jest jego niska cena, a wadą wysokie zużycie energii elektrycznej,
 • grzejnik olejowy - jest przeciwieństwem grzejnika konwektorowego. Jego działanie opiera się na radiacji, która sprawia, że ciepłe powietrze od razu przekazywane jest na zewnątrz urządzenia.

  W tym modelu grzejnika wewnątrz zastosowano olej, który po włączeniu urządzenia jest nagrzewany, w celu oddania ciepła na zewnątrz. Jednocześnie wadą i zaletą grzejników olejowy jest ich długi czas nagrzewania.

  Z jednej strony, użytkownik musi odczekać chwilę zanim grzejnik zacznie ogrzewać powietrze w pomieszczeniu. Z drugiej zaś, grzejnik dłużej utrzymuje ciepło po jego odłączeniu od źródła prądu.

  Główną zaletą grzejników olejowych są niskie koszty ich eksploatacji. Urządzenie wyposażone jest w termostat, który funkcjonuje tylko w trakcie procesu nagrzewania oleju. Ponownie uruchamia się dopiero w momencie, gdy ciecz osiągnie określoną, niższą temperaturę.
 • grzejnik elektryczny ceramiczny - wydawać by się mogło, że posiada wszystkie cechy idealnego grzejnika - jest bardzo wydajny i długo utrzymuje ciepło. Niestety jednak, pobiera również bardzo duże ilości energii elektrycznej, więc jest nieekonomicznym rozwiązaniem grzewczym,
 • grzejnik na podczerwień (inaczej promiennik) - jak sama nazwa wskazuje, do ogrzania powietrza w pomieszczeniu wykorzystuje promienie podczerwone.

  Promienniki składają się z trzech głównych elementów - części grzewczych, dedykowanych paneli odbijających promieniowanie i hartowanej szyby. Ich zaletą jest ciekawy design, który może stanowić element dekoracyjny pomieszczenia.

  Cena grzejników na podczerwień jest jednak stosunkowo wysoka, w związku z czym niewiele osób decyduje się na taki zakup,
 • termowentylator (potocznie zwany farelką) - jeden z najpopularniejszych rodzajów grzejników elektrycznych. Sposób jego działania jest podobny, jak w przypadku grzejników konwektorowych.

  Charakteryzuje się naprawdę szybkim przepływem ciepłego powietrza, ale jednocześnie niską wydajnością, przez co sprawdzi się głównie w punktowym ogrzewaniu.

Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny 1000W?

Jeżeli Twój grzejnik posiada moc 1000W, a chcesz obliczyć jego zużycie prądu, najprostszym sposobem będzie dokonanie poniższych obliczeń.

Używając grzejnika o mocy 1000W przez 1 godzinę, zużyjesz 1 kWh energii elektrycznej. Przyjmując, że obecnie obowiązująca stawka za 1 kWh (na 2022 rok) wynosi około 0,77 zł, to używanie grzejnika przez godzinę wyniesie Cię zaledwie 0,77 zł.

Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny 1500W?

W przypadku grzejników elektrycznych 1500W obliczenie zużycia energii elektrycznej będzie się odbywało analogicznie do powyższego przykładu.
To oznacza, że godzinne zużycie prądu przez grzejnik elektryczny o mocy 1500W wyniesie 1,5 kWh, co zgodnie z obowiązującymi cenami będzie Cię kosztować około 1,16 zł.

Ile prądu zużywa grzejnik 2000W?

Grzejniki elektryczne o mocy 2000W w ciągu godzinnego ogrzewania pomieszczenia, zużyją 2 kWh energii elektrycznej.

W związku z tym, z każdą godziną użytkowania urządzenia Twoje rachunki za prąd wzrosną o około 1,54 zł.

Jeśli zamierzasz ogrzewać dom grzejnikiem o mocy 2000W 12 godzin dziennie (zakładając, że pozostałe 12 godzin spędzasz poza domem) przez pięć miesięcy w roku (listopad - marzec), koszt zużytej w tym celu energii elektrycznej wyniesie około 2 790,48 zł:

1,54 zł x 12h = 18,48 zł (koszt zużycia energii w ciągu 12h działania urządzenia)

18,48 zł x 151 dni (listopad - marzec) = 2 790,48 zł