Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

W ostatnim czasie w wielu polskich domach kuchenki gazowe zostały zastąpione płytami indukcyjnymi, ze względu na ich komfort użytkowania oraz nowoczesny design. Jednak, w obliczu zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej, może okazać się, że będzie …

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna

W ostatnim czasie w wielu polskich domach kuchenki gazowe zostały zastąpione płytami indukcyjnymi, ze względu na ich komfort użytkowania oraz nowoczesny design. Jednak, w obliczu zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej, może okazać się, że będzie to wydatek wyższy niż pierwotnie zakładaliśmy. Ile prądu miesięcznie zużywa płyta indukcyjna? Czy tańsza w eksploatacji jest kuchenka gazowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie koszty związane są z użytkowaniem płyty indukcyjnej.

Jak działają płyty indukcyjne?

Płyta indukcyjna wykorzystuje pola magnetyczne do przetwarzania energii elektrycznej w ciepło. Kiedy naciskasz przycisk, płyta indukcyjna wysyła prąd zmienny do cewki, która wykorzystuje pole magnetyczne do generowania pola elektromagnetycznego. To pole indukuje ciepło w garnku lub patelni, co powoduje, że potrawy gotują się szybciej niż na tradycyjnych płytach grzewczych.

Płyty indukcyjne są wyposażone w czujniki temperatury, które regulują temperaturę płyty. Kiedy temperatura jest zbyt wysoka, czujnik wykrywa wzrost temperatury i wyłącza płytę, aby uniknąć uszkodzenia. Dzięki temu płyty indukcyjne są bezpieczniejsze niż tradycyjne płyty grzewcze, ponieważ nie ma możliwości, aby zostały one uszkodzone przez wysoką temperaturę.

Zalety płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych płyt grzewczych. Po pierwsze, płyty indukcyjne szybciej gotują jedzenie dzięki polom magnetycznym, które szybko przetwarzają energię elektryczną w ciepło. Po drugie, płyty indukcyjne są bardzo precyzyjne, ponieważ użytkownicy mogą dokładnie kontrolować temperaturę, co pozwala im uzyskać idealne wyniki gotowania.

Płyty indukcyjne są również bardzo bezpieczne w użyciu. Płyty te są wyposażone w czujniki temperatury, które wykrywają wzrost temperatury i wyłączają płytę, aby zapobiec uszkodzeniu. Ponadto płyty te są odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu, co czyni je idealnymi dla użytkowników, którzy cenią sobie wygodę.

Energooszczędność płyt indukcyjnych

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem płyty indukcyjnej, ale obawiasz się wysokich kosztów eksploatacji, zwróć uwagę na klasę energooszczędności tego sprzętu. Zgodnie z przyjętymi normami, w Polsce stosowana jest siedmio poziomowa skala oznaczona kolejnymi literami alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najwyższą oszczędność energii, a G najniższą. W związku z tym, dokonując wyboru decyduj się na urządzenia z jak najwyższą klasą energooszczędności. Dzięki temu będziesz w stanie znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem płyty indukcyjnej.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna na godzinę?

Zużycie energii elektrycznej przez płytę indukcyjną jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim, wyliczając zużycie prądu przez urządzenie, musisz najpierw określić jego moc. Informacje na ten temat znajdziesz zarówno na opakowaniu urządzenia, u samego producenta lub na tabliczce znamionowej samego urządzenia. Ponadto, istotne jest również, jak użytkowana jest sama płyta – czy korzystasz jednocześnie ze wszystkich pól grzewczych podczas gotowania, a także jak długo trwa cały proces. Ważne jest również, abyś korzystał z odpowiednio dobranych, dedykowanych naczyń (kompatybilnych z płytą indukcyjną). Chcąc obliczyć zużycie energii elektrycznej podczas godzinnego użytkowania płyty, podziel moc urządzenia przez 1000 – w ten sposób otrzymasz wynik w kilowatach. W kolejnym kroku otrzymaną wartość pomnóż przez ilość godzin, w jakich działało urządzenie, w tym przypadku jedną godzinę. Zakładając, że standardowa płyta indukcyjna, podczas użytkowania dwóch pól grzewczych,  ma moc około 400 W, obliczenia będą następujące:

400 W / 1000 = 0,4 kW

0,4 kW x 1 h = 0,4 kWh

Z powyższych obliczeń wynika, że płyta indukcyjna podczas godzinnej pracy zużywa około 0,4 kWh energii elektrycznej.

Ile prądu miesięcznie zużywa płyta indukcyjna?

Zakładając, że w ciągu miesiąca codziennie korzystasz z płyty indukcyjnej 3 godziny (z dwóch palników jednocześnie), zużycie prądu będzie równe:

0,4 kW x 3 h = 1,2 kWh

1,2 kWh x 30 dni = 36 kWh

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa płyta indukcyjna rocznie? Aby określić roczne zużycie prądu skorzystaj z poniższego wzoru:

1,2 kWh x 365 dni = 438 kWh

Powyższy przykład zakładał roczne zużycie energii elektrycznej przez płytę indukcyjną używaną 3 h dziennie, korzystając z dwóch pól grzewczych jednocześnie.

Jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej?

Wciąż wiele osób traktuje zakup sprzętów gospodarstwa domowego, jako jednorazowy wydatek, nie analizując wcześniej ich kosztów eksploatacji. Te z kolei często mogą wykazać, że zakup konkretnego urządzenia jest dla domowego budżetu nieopłacalny. W związku z tym, jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej? Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do gotowania przy użyciu tzw. indukcji, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów cen prądu, albo sam wykonać obliczenia. Przy założeniu, że uśredniona stawka za 1 kWh w 2022 roku wynosi około 0,77 zł, to koszt eksploatacji płyty indukcyjnej wyniesie kolejno:

Okres eksploatacjiKoszt
1 godzina0,77 zł
1 godzina dziennie przez miesiąc23,10 zł
1 godzina dziennie przez rok281,05 zł

Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez płytę indukcyjną?

Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych płyty indukcyjnej przede wszystkim korzystaj z niej efektywnie – stosuj odpowiednio dobrane naczynia (dostosowane do indukcji) i używaj adekwatnej ilości mocy grzewczej. Jak się również okazuje, wybór płyty o najmniejszej mocy nie zawsze będzie równoznaczny z oszczędnością. Mniejsza moc urządzenia, to dłuższe przygotowywanie potraw, a więc teoretycznie mniejszy pobór energii elektrycznej, ale przez dłuższy okres czasu.