Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy? Komputer stacjonarny a laptop

Szczególnie dziś, gdy ceny prądu mają drastycznie wzrosnąć, coraz częściej zastanawiamy się, jak wiele prądu zużywają nasze urządzenia. Szukamy rozwiązań i możliwości ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Szczególnie istotne wydaje się być zużycie prądu w …

ile prądu zużywa sprzęt komputerowy

Szczególnie dziś, gdy ceny prądu mają drastycznie wzrosnąć, coraz częściej zastanawiamy się, jak wiele prądu zużywają nasze urządzenia. Szukamy rozwiązań i możliwości ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Szczególnie istotne wydaje się być zużycie prądu w przypadku najczęściej używanych urządzeń, takich jak komputery stacjonarne czy laptopy. Ile prądu zużywa komputer? Jak obliczyć zużycie prądu?

Ile prądu zużywa komputer?

Aby dowiedzieć się, jak duże jest zapotrzebowanie na energię elektryczną komputera stacjonarnego należy sprawdzić jego pomiar na dołączonych naklejkach informacyjnych, poszukać tej informacji w karcie produktu, skontaktować się z producentem lub użyć dedykowanego urządzenia pomiarowego. Zużycie prądu w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów jest ściśle zależne od ich warunków technicznych, a więc podzespołów. Tego, jak szybkiego i wydajnego procesora użytko, jaką ilość pamięci RAM i pamięci podręcznej posiada nasz sprzęt itd. Należy również zaznaczyć, że zużycie prądu zdecydowanie różni się w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów. Te pierwsze potrzebują bowiem do pracy dodatkowego urządzenia w postaci monitora, który również posiada określony pobór mocy.

Ile kosztuje godzina korzystania z komputera?

Chcesz sprawdzić ile kosztuje komputer w kontekście zużycia prądu? Chcąc obliczyć pobór mocy przez komputer w ciągu jednej godziny należy przede wszystkim rozróżnić obliczenia ze względu na rodzaj urządzenia. Jak wspomniano powyżej, zapotrzebowanie na energię elektryczną różni się w zależności od tego, czy korzystamy z laptopa czy z komputera stacjonarnego. W poniższych obliczeniach przyjęto, że koszt 1 kWh wynosi 0,6731 zł.

Ile prądu zużywa komputer stacjonarny w ciągu godziny?

W przypadku komputerów stacjonarnych, pobór mocy wynosi około 400 Watów energii elektrycznej, co daje adekwatnie 0,4 kWh i kosztuje około 0,26 zł. W związku z tym koszt dobowy, tygodniowy, miesięczny i roczny prezentuje się następująco:

Okres czasuCena
Doba0,26 zł
Tydzień1,82 zł
Miesiąc7,80 zł (przy założeniu, że miesiąc ma 30 dni)
Rok94,90 zł (przy założeniu, że rok ma 365 dni)

Warto jednak zaznaczyć, że bardziej wydajne jednostki mają również większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, które może wynosić 750, a nawet 1000 Watów. Musisz również pamiętać, że komputer stacjonarny to nie tylko jednostka centralna, ale również monitor, który średnio pobiera około 30 Watów (w przypadku większych modeli nawet do 80 Watów), co w przypadku użytkowania przez 1 godzinę daje koszt około 0,02 zł. W związku z tym dodajmy koszt monitora do kosztów naszej jednostki centralnej:

Okres czasuCena
Doba0,28 zł
Tydzień1,96 zł
Miesiąc8,40 zł (przy założeniu, że miesiąc ma 30 dni)
Rok102,20 zł (przy założeniu, że rok ma 365 dni)

Ile prądu zużywa laptop w ciągu godziny?

Przeciętny laptop używany do prac biurowych zużywa średnio około 65 Watów energii elektrycznej, co daje adekwatnie 0,06 kWh i kosztuje około 0,04 zł. W związku z tym koszt dobowy, tygodniowy, miesięczny i roczny prezentuje się następująco:

Okres czasuCena
Doba0,04 zł
Tydzień0,28 zł
Miesiąc1,20 zł (przy założeniu, że miesiąc ma 30 dni)
Rok14,60 zł (przy założeniu, że rok ma 365 dni)

Pamiętaj jednak, że powyższe wartości poboru prądu i ceny zużytej energii przyjęliśmy dla podstawowych modeli laptopów. Jeśli posiadasz wydajniejszy sprzęt z mocniejszymi podzespołami, na przykład przeznaczony do gamingu, jego zapotrzebowanie na energię elektryczną może wynosić nawet 200 Watów.

Ile prądu pobiera komputer w uśpieniu?

W przypadku laptopów, zużycie prądu podczas 1 godziny uśpienia urządzenia wynosi około 2,4 Wata, co przekłada się na koszt roczny wynoszący około 0,49 zł. Natomiast w kwestii komputerów stacjonarnych koszt uśpienia urządzenia na godzinę będzie bardzo podobny, bowiem wyniesie około 2 Watów, co przełoży się na koszt równy około 0,48 zł rocznie.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez komputer stacjonarny i laptop?

Chcąc ograniczyć koszty generowane przez użytkowanie komputera stacjonarnego lub laptopa, przede wszystkim zastanów się, czy do codziennej pracy potrzebujesz dodatkowych monitorów, jeśli tak to ilu? Każdy z nich generuje bowiem dodatkowe koszty. Ponadto, następnym razem gdy przełączysz swoje urządzenie w tryb uśpienia, przemyśl, czy rzeczywiście jest to działanie potrzebne, czy nie lepiej wyłączyć komputer. Choć koszty w tym przypadku wydają się być bardzo niskie, to w połączeniu z kilkoma innymi sprzętami w domu, mogą stanowić znaczną różnicę w rozliczeniu rocznym. Dodatkowo, sprawdź jakość i stan swojego zasilacza – czy jest on odpowiednio wydajny? To tylko niektóre z kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę w codziennym użytkowaniu komputera, aby realnie ograniczyć koszty z tym związane.