Jaki kabel do iPhone wybrać?

Produkty firmy Apple posiadają ogromne rzesze zwolenników na całym świecie. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku smartfonów z logotypem nadgryzionego jabłka, czyli w przypadku iPhone’ów. Amerykańska korporacja od lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach sprzedaży nie tylko telefonów, ale także tabletów czy komputerów. Apple posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, które nie są dostępne w urządzeniach innych producentów. Należy do nich między innymi unikalne dla produktów Apple złącze Lightning.

Co to jest Lightning?

Zacznijmy więc od odpowiedzi na pytanie jak nazywa się kabel do iPhone? Jest to kabel Lightning. Ten rodzaj kabla został opatentowany i wprowadzony przez firmę Apple w 2012 roku, tym samym znajdując się w wyposażeniu wszystkich współczesnych modeli telefonów amerykańskiego producenta, od iPhone 5 wzwyż. Złącze typu Lightning charakteryzuje się ośmioma pinami, co sprawia, że jest około 3-4 razy węższy od tradycyjnego przewodu, używanego wcześniej w produktach Apple. Dwustronny wtyk zapewnia możliwość wykorzystania kabla do różnych zastosowań. Każde urządzenie Apple, od iPhone 5 wzwyż posiada specjalny układ elektroniczny, który rozpoznaje orientację, z jaką został podłączony kabel i przypisuje odpowiednie funkcje poszczególnym liniom sygnałowym. W ofercie amerykańskiej firmie znajdują się również specjalne adaptery, które umożliwiają wykorzystanie kabla do różnych zadań. Dzięki temu korzystając ze złącza Lightning możemy nie tylko naładować urządzenie, ale również przesyłać pliki multimedialne (zdjęcia, filmy, muzykę) czy podłączyć iPhone do gniazdka słuchawkowego Jack.

Jaki zamiennik kabla iPhone?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki zamiennik dla oryginalnego kabla do iPhone wybrać, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu. Zacznijmy od tego, że kable dostarczane przez Apple wraz ze smartfonami charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy oryginalny przewód ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, bądź zwyczajnie zniszczy się w wyniku użytkowania. Popularnym powodem wymiany kabla jest również chęć posiadania dłuższego przewodu. Wymagający użytkownicy mogą zakupić kabel o długości na przykład trzech metrów, który zapewni większą wygodę ładowania. Poszukując zamiennika kabla należy pamiętać również o tym, że kabel o niskiej jakości może negatywnie wpływać na urządzenie. Niewłaściwe, wadliwe złącze może uszkodzić port w telefonie, a niewłaściwy przekrój kabla może prowadzić do jego przegrzania. Odpowiedzmy więc na często zadawane pytanie, a mianowicie jakie kable polecacie do iPhone?

Jaki kabel iPhone wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamiennika kabla? Oto kilka krótkich porad, które pozwolą Ci podjąć właściwy wybór:

  • Producent kabla – poszukując zamiennego przewodu zwróć uwagę na produkty popularnych firm, które mogą poszczycić się pozytywnymi recenzjami od użytkowników. Do najbardziej znanych firm, oferujących kable do iPhone należą Kanex, Native Union oraz Puro Fabric.
  • Długość przewodu – co do zasady, im dłuższy kabel, tym lepszy, bowiem chodzi tu przede wszystkim o wygodę ładowania. Wybierając przewód o większej długości nie musimy martwić się o rozlokowanie gniazdek w pomieszczeniu czy kombinować z ułożeniem kabla w samochodzie, chcąc podładować smartfon w trakcie jazdy.
  • Ilość dostępnych złączy – większa ilość dostępnych złączy USB umożliwia jednoczesne ładowanie więcej niż jednego urządzenia. Zazwyczaj większość kabli posiada w standardzie dwa złącza, czyli możemy równolegle ładować na przykład dwa iPhony.

Ile kosztuje kabel do iPhone?

Ceny zamiennych kabli Lightning są bardzo zróżnicowane. W większości przypadków koszt zakupu jest uzależniony przede wszystkim od producenta przedmiotu oraz długości przewodu. W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe ceny kabli, oferowanych przez różnych producentów uporządkowanych w kolejności od najtańszych do najdroższych. Podane wartości są wyrażone w kwotach brutto.

ProducentNazwa produktuCena zakupu
Green CellKabel o długości 1,2 mokoło 21 zł
FreegarKabel o długości 1,2 mokoło 25 zł
WhitenergyKabel o długości 1 mokoło 25 zł
BaseusKabel o długości 1 mokoło 30 zł
HocoKabel o długości 1 mokoło 32 zł
UsamsKabel o długości 1 mokoło 40 zł
BaseusKabel o długości 3 mokoło 40 zł
GriffinKabel o długości 3 mokoło 45 zł
RaviadKabel o długości 3 mokoło 46 zł
HamaKabel o długości 3 mokoło 63 zł
BelkinKabel o długości 3 mokoło 80 zł
Apple (oryginalny)Kabel o długości 1 mokoło 120 zł
Native UnionKabel o długości 3 mokoło 149 zł

Zgodnie z danymi umieszczonymi w tabeli ceny kabli są bardzo zróżnicowane. Widoczna jest jednak znacząca dysproporcja pomiędzy oryginalnymi produktami oferowanymi przez Apple, a zamiennikami pochodzącymi często od nieznanych firm. Zwykły kabel o długości 1 metra może kosztować nawet kilkanaście złotych, natomiast oryginalny to wydatek rzędu 120 złotych!

Jak rozpoznać oryginalny kabel do iPhone wyprodukowany przez Apple?

Wiele osób poszukuje oryginalnych kabli Lightning od firmy Apple. Nic w tym dziwnego, bowiem taki zakup zapewnia większe prawdopodobieństwo, że produkt będzie cechował się wysoką jakością wykonania oraz dużą trwałością. Niestety, oryginalne przewody są bardzo drogie, nie brakuje więc okazyjnych ofert, które często okazują się zwyczajnymi podróbkami, które naprawdę trudno rozpoznać. Jak odróżnić oryginalny kabel od podróbki?

Oryginalny kabel Lightning wyprodukowany przez Apple powinien posiadać następujące oznaczenia:

  • „Designed by Apple in California”,
  • W zależności od miejsca produkcji jeden z dopisków – „Assembled in China”, „Assembled in Vietnam”, albo „Indústria Brasileira”,
  • Numer seryjny o długości dwunastu liter i cyfr.

Warto przy tym podkreślić, że napis znajduje się w odległości około 18 cm od złącza USB.

Jaki kabel do iPhone – podsumowanie

Na rynku oferowanych jest wiele najróżniejszych kabli zamiennych Lightning to iPhone. Przedmioty produkowane są przez liczne firmy, które różnią się pomiędzy sobą długością przewodu, jakością wykonania czy ilością dostępnych złącz USB, dzięki którym można ładowaćjednocześnie więcej niż jedno urządzenie. Wybierając nowy kabel do iPhone warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące danego przewodu oraz jego producenta. Zazwyczaj w internecie możemy odnaleźć recencje produktów oraz komentarze na temat firm, które oferują poszczególne kable Lightning.