Kabel VGA

Przez lata rozwoju cyfryzacji w urządzeniach elektronicznych stosowane były różnego typu złącza służące do przesyłania obrazu czy dźwięku. Dziś najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym powszechnie nie tylko w komputerach i monitorach, ale także telewizorach, laptopach czy konsolach …

Kabel VGAD-Sub

Przez lata rozwoju cyfryzacji w urządzeniach elektronicznych stosowane były różnego typu złącza służące do przesyłania obrazu czy dźwięku. Dziś najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym powszechnie nie tylko w komputerach i monitorach, ale także telewizorach, laptopach czy konsolach jest standard HDMI. Dawniej większość sprzętów podłączało się za pomocą gniazd VGA D-Sub, DVI czy Display Port. W dalszej części tekstu odpowiemy na pytanie, czym jest VGA? Czy VGA jest cyfrowym złączem? Czy da się podłączyć monitor VGA do złącza HDMI w komputerze?

Co to jest VGA/D-Sub?

Złącze VGA (określane również mianem D-Sub) służy do przesyłania sygnału wizyjnego międzyurządzeniami elektrycznymi, na przykład do podłączenia ekranu (monitora, telewizora) do komputera. W odróżnieniu od współcześnie stosowanych złącz HDMI, VGA (Video Graphics Array) jest złączem analogowym, które zaczęto stosować w 1987 roku. W zasadzie VGA nie jest złączem, ale standardem transmisji obrazu. Przez lata mylnie zaczęto określać VGA mianem złącza, czy też kabla. W rzeczywistości jednak do przesyłu obrazu w standardzie VGA wykorzystywane są kable zakończone złączami D-Sub (D–Subminiature).

Istnieje kilka rodzajów złącz D-Sub. Zdecydowana większość to wejścia, które posiadają porty 9-pinowe (nazywane DE-9). Urządzenia łączy się ze sobą, wtykając końcówkę kabla oraz wkręcając ją przy pomocy dwóch śrub, zlokalizowanych tuż obok portu. Istnieje również rozwiązanie pozbawione wspomnianych śrubek, określane jako DE-9M. Poza typowym, 9-pionowym portem istnieją także złącza charakteryzujące się 15, 25, 37 lub 50 pinami. Złącza te były w przeszłości wykorzystywane do podłączania innych urządzeń, wliczając do tego grona m.in. joysticki czy pady gamingowe.

Warto zauważyć, że poprzez VGA możliwe jest przesyłanie wyłącznie obrazu, natomiast aby transmitować dźwięk, konieczne jest stosowanie dodatkowych portów audio. Z tego względu zadając sobie pytanie o to, co jest lepsze VGA czy HDMI, odpowiedź jest prosta – HDMI. Nowszy standard obsługuje zarówno obraz, jak i dźwięk, dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkowe kable.

VGA / D-Sub – FAQ/specyfikacja techniczna

Czy VGA to to samo co D-Sub?

Tak jest to zamiennie stosowane określenie dotyczące tego samego analogowego złącza/standardu przesyłania obrazu. Generalnie VGA to nazwa standardu transmisji obrazu, natomiast D-Sub to nazwa złącza, za pośrednictwem którego łączy się pomiędzy sobą urządzenia działające w standardzie VGA.

Do czego służy gniazdo D-Sub?

Gniazdo D-Sub/VGA służy do przesyłania obrazu, na przykład z komputera stacjonarnego PC, laptopa czy konsoli do monitora lub telewizora.

VGA/D-Sub to złącze analogowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy złącze VGA (Video Graphics Array) jest cyfrowe? Otóż nie, VGA/D-Sub jest to złączem analogowym, wynika to z faktu, że to dosyć wiekowa technologia, która została wdrożona do produkcji w 1987 roku.

Czy VGA obsługuje Full HD?

Złącze VGA (D-Sub) pozwala na przesyłanie obrazu o rozdzielczości maksymalnej 2048 x 1536 (QXGA) z odświeżaniem 85 Hz.

Czy VGA przesyła dźwięk?

O ile w przypadku najpopularniejszego, stosowanego powszechnie złącza HDMI, wraz z obrazem przesyłany jest również dźwięk, o tyle złącze VGA przesyła wyłącznie obraz. Aby uzyskać dźwięk z komputera, konieczne jest wykorzystanie dodatkowego portu audio.

Czy można podłączyć monitor VGA do komputera?

Tak, urządzenia ze złączami VGA można podłączyć również do nowych sprzętów (monitorów, telewizorów, komputerów), które wyposażone są w złącza HDMI czy Display Port. O tym, jak podłączyć HDMI do VGA opowiadamy w kolejnej części tekstu.

Jak podłączyć VGA do HDMI?

Obecnie każdy monitor czy telewizor posiada co najmniej dwa złącza HDMI. Sprawia to pewien problem użytkownikom starszych komputerów, wyposażonych w złącza VGA, którzy chcieliby móc korzystać z nowszego ekranu, bądź w odwrotną stronę – podłączyć komputer stacjonarny lub laptopa ze złączem HDMI do starszego telewizora czy monitora. Podłączenie VGA do HDMI lub HDMI do VGA jest możliwe i łatwe do wykonania. Należy w tym celu wykorzystać specjalny konwerter (adapter) lub przejściówkę.

Takowy adapter to po prostu kabel, który z jednej strony zakończony jest złączem VGA, z drugiej zaś HDMI. Wystarczy więc połączyć ze sobą urządzenia przy pomocy stosownych wtyczek. Inaczej sprawa kształtuje się w przypadku przejściówki, którą podpinamy do złącza HDMI lub VGA, zainstalowanego w urządzeniu. W ten sposób nie musimy inwestować w adapter, wystarczy nam jedynie jeden kabel (VGA lub HDMI), którym połączymy ze sobą przejściówkę i komputer lub monitor.

Ponadto warto pamiętać, że złącze VGA przesyła wyłącznie obraz, dlatego chcąc dodatkowo przekazywać także dźwięk, konieczne będzie skorzystanie z portu audio, do którego podłączymy głośniki lub zestaw słuchawkowy.

Kabel VGA/D-Sub – podsumowanie

Standard VGA jest obecny na rynku od drugiej połowy lat 80. ubiegłego stulecia, czyli już od blisko 35 lat. W odróżnieniu od nowszych portów, VGA/D-Sub jest złączem analogowym, co sprawia, że posiada istotne ograniczenia. Przede wszystkim jest to standard, który odpowiada wyłącznie za przesyłanie obrazu.

Problem pojawia się więc w kwestii dźwięku, który należy transmitować poprzez porty audio, co może być problemem dla części użytkowników. Kolejną sprawą są ograniczenia w kwestii rozdzielczości obrazu (która wynosi 2048 x 1536) czy też częstotliwości odświeżania (maksymalnie 85 Hz) Generalnie rzecz biorąc, jakość przesyłanego obrazu można określić jako przeciętną, co jest efektem dwukrotnej konwersji obrazu – najpierw z sygnału cyfrowego na analogowy, później zaś z analogowego na cyfrowy.

Posiadając w domu bądź w pracy urządzenia działające w standardzie VGA wciąż można z nich korzystać, można nawet łączyć je z nowszym sprzętem, dzięki specjalnym adapterom czy przejściówkom z VGA na HDMI i odwrotnie.