Ile prądu zużywa pompa ciepła?

W obliczu kryzysu energetycznego, ciągle drożejącego opału i problemów z jego dostępnością, coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów ogrzania swoich domów. Jednym z nich jest zdobywająca coraz większą popularność pompa ciepła. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Po jakim czasie zwróci się koszt tego typu inwestycji?

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to alternatywny sposób na ogrzanie domu. Ich funkcjonalność opiera się na wytwarzaniu obiegu ciepła między powierzchniami o różnej temperaturze. Ciepło może być pobierane dwojako – z gruntu lub z powietrza – a następnie przenoszone do dedykowanej instalacji grzewczej zainstalowanej w domu, czyli grzejników lub ogrzewania podłogowego. Pompy ciepła są uważane za jedną z najlepszych metod ogrzewania domu, głównie ze względu na ich dużą wydajność. W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie tego typu rozwiązaniem zdecydowanie wzrosło, a ich oferta jest wciąż sukcesywnie poszerzana. Aktualnie możesz wybierać z siedmiu podstawowych rodzajów pomp ciepła:

 • pompa ciepła typu monoblok,
 • pompa ciepła typu split,
 • pompa ciepła powietrzna,
 • pompa ciepła gruntowa,
 • pompa ciepła gazowa,
 • pompa ciepła rewersyjna,
 • pompa ciepła hybrydowa.

Jako główne zalety ogrzewania domu przy użyciu pompy ciepła wskazuje się:

 • ekologiczność,
 • prosty montaż,
 • autonomiczność,
 • większe bezpieczeństwo niż na przykład w przypadku instalacji gazowych,
 • niskie koszty eksploatacji.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła jest ściśle zależny od Twojego zapotrzebowania cieplnego, a więc i metrażu domu, a także rodzaju pompy, na jaką się zdecydujesz. Najczęściej wybieraną pompą ciepła jest ta gruntowa. Ceny tego rozwiązania oscylują w granicach 50 – 80 tysięcy złotych wzwyż. Średniej wielkości budynki jednorodzinne zapłacą za urządzenie właśnie tyle. Jeśli posiadasz duży dom – 200 / 300 metrów kwadratowych, Twoje koszty zdecydowanie wzrosną. Dodatkowo musisz również pamiętać o opłacie za montaż, która może wynieść od około 5,5 do nawet ponad 7,5 tysiąca złotych. 

Ile prądu zużywa pompa ciepła rocznie?

Sam zakup pompy ciepła i jej instalacja to wydatek jednorazowy. Zanim podejmiesz decyzję powinieneś również zastanowić się, jakie koszty generuje takie rozwiązanie. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim powinieneś ustalić, jaka jest wartość współczynnika SCOP, który określa stosunek ilości energii cieplnej, jaka jest dostarczana w celu ogrzania budynku, do ilości energii elektrycznej, jaka została przy tym zużyta w ciągu jednego roku. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych kalkulatorów, które pomogą Ci wyliczyć wartość Twojego współczynnika SCOP. Kiedy już poznasz jego wartość oraz określisz zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu, będziesz w stanie obliczyć zużycie prądu, jakie jest związane z użytkowaniem pompy ciepła. Przedstawiając to w formie wzoru matematycznego:

zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu / współczynnik SCOP = zużycie energii elektrycznej

Jeśli interesuje Cię koszt zużytej energii elektrycznej, pomnóż ją przez cenę 1 kW. Średnio przyjmuje się, że w standardowym budownictwie zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną wynosi około 2000 – 3000 kWh na każde 100 metrów kwadratowych. Są to tylko statystyczne wartości, które są ściśle zależne od kilku czynników, w tym między innymi od temperatury, jaka jest utrzymywana w lokalu. Dodatkowo nie możesz zapomnieć o doliczeniu do całości prądu potrzebnego do ogrzania wody użytkowej, którego ilość może wynieść nawet około 1000 kWh. W związku z tym, można założyć, że zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła zamontowanej w standardowym domu, którego powierzchnia wynosi 100 metrów kwadratowych, wyniesie około 3000 – 4000 kWh rocznie.

Jakie są rachunki za prąd przy pompie ciepła?

Osoby rozważające założenie pompy ciepła w swoim domu, bardzo często obawiają się ogromnych rachunków za prąd. Te jednak nie muszą być wcale tak wysokie. Przyjmując, że średnie zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną wynosi 3000 – 4000 kWh rocznie, przy obowiązujących obecnie stawkach (1kWh = 0,63 zł), obciąża Cię to kosztem około 1890 – 2520 zł. Należy jednak pamiętać, że wciąż są to wartości szacunkowe i mogą się one różnić między innymi w zależności od tego, jaki standard energetyczny posiada Twój budynek. Jeśli Twój dom jest odpowiednio ocieplony, zużycie prądu przez pompę ciepła będzie mniejsze.

Jak obniżyć koszt ogrzewania pompą ciepła?

Jeśli posiadasz dom w starym budownictwie, którego ogrzanie wiązałoby się z większym zużyciem prądu, lub po prostu chcesz ograniczyć koszty do możliwego minimum, zainwestuj w fotowoltaikę. Dla wielu jest to nieodłączny dodatek do pompy ciepła. Dlaczego? Dzięki panelom fotowoltaicznym będziesz w stanie pobierać i magazynować w sieci energetycznej wyprodukowaną energię solarną. Ta z kolei pozwoli Ci zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, wody użytkowej, a nawet chłodzenia budynku.