Obowiązujące normy i zasady układania tras kablowych w podłodze

Nasza firma realizuje profesjonalne trasy kablowe w podłodze.

Prowadzone przez nas instalacje elektryczne i teletechniczne wykonywane są z najlepszych jakościowo materiałów, w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami.

W artykule podamy normy, które dotyczą tras kablowych w podłodze, a także wymienimy popularne i stosowane przez nas metody projektowania oraz realizowania tras kablowych w podłodze.

Wymienimy również dodatkowe elementy, które świetnie uzupełniają instalacje tego typu.

Trasy kablowe w podłodze (Warszawa) – obowiązujące normy

O ile układane przewody w ścianach są normowane dużą ilością zapisów prawnych oraz dyrektyw, o tyle układanie przewodów w podłodze nie jest do końca doprecyzowane prawnie.

Podstawową zasadą, która ogólnie określa sposób realizowania tras kablowych w podłodze, jest ta wynikająca z paragrafu 187.1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, która określa, że trasy kablowe biegnące w podłodze powinny być wykonywane w sposób umożliwiający modernizację, konserwację i wymianę bez naruszania konstrukcji budynku.

Nowelizacja podanego rozporządzenia wyjdzie niebawem, a przepisy związane z układaniem tras kablowych w podłodze zostaną nieco doprecyzowane.

Poza paragrafem 187.1 omawianych instalacji dotyczy również norma PN-HD 60364-5-52, dotycząca okablowania w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia.

Trasy kablowe w podłodze (Warszawa) – ogólne zasady

Trasy kablowe układane w podłodze są coraz popularniejszą techniką nie tylko w przypadku rozwiązań przemysłowych, lokalach usługowych, laboratoriach, czy budynkach administracyjnych, ale również coraz śmielej decydujemy się na takie instalacje w przypadku budownictwa mieszkalnego.

Trasy kablowe w podłodze nie mogą być układane na podłożach palnych.

Zasadę tę determinuje Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Prowadząc przewody pod podłogą, nie musimy stosować się do żadnych stref. Zwykle przewody układamy w sztywnych rurkach karbowanych, peszlach, rurkach PCV.

Jeżeli trasy kablowe zamierzamy zalać wylewką betonową, wówczas decydujemy się na odpowiednie rury osłonowe chroniące kable przed obciążeniem.

Trasy kablowe często są również realizowane w podwieszanych podłogach. Realizując trasy kablowe w podłodze, często korzysta się z odpowiednich uchwytów dystansowych.

Trasy kablowe w podłodze (Warszawa) – dodatkowe przydatne akcesoria

Wyjście tras kablowych z podłogi może być realizowane na wiele sposobów.

W przestrzeniach biurowych popularnym rozwiązaniem są kolumny i minikolumny, które umożliwiają proste i estetyczne wyprowadzenie instalacji z poziomu podłogi.

Innym ciekawym rozwiązaniem są bloki biurowe, które umożliwiają zachowanie gniazd wtyczkowych w przyjemnych modułach, które jeśli są nieużywane, możemy schować.

Bloki biurowe to nic innego jak gniazda wystające z poziomu podłogi.

Popularnym i użytecznym akcesorium są listwy napodłogowe, które pozwalają estetycznie schować i ochronić trasę kablową, która doprowadzana jest z poziomu podłogi do kolumn lub innych odbiorników znajdujących się na poziomie podłogi.

Trasy kablowe w podłodze (Warszawa) – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Nasza firma realizuje profesjonalne, bezpieczne i funkcjonalne trasy kablowe w podłogach betonowych i podwieszanych.

Wykorzystujemy najnowsze akcesoria poprawiające bezpieczeństwo i użyteczność instalacji.

Doskonale znamy obowiązujące normy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz dotychczasowymi realizacjami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.