Zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i wdrażaniem sieci strukturalnych.
Projektowane przez nas sieci LAN opierają się na obowiązującej w naszym kraju normie PN EN 5017, która definiuje standardy, normy i obostrzenia związane z projektowaniem i wykonaniem instalacji sieci LAN.
W artykule postaramy się przybliżyć Państwu procesy, które tworzą projektowanie sieci LAN w Warszawie i okolicach.
Podamy je na przykładzie niektórych z naszych praktyk. Dzięki temu będą Państwo w stanie lepiej poznać nasz schemat działania oraz profesjonalizm naszej firmy.
Dobre praktyki stosowane w projektowaniu struktur okablowania sieci LAN
- Nadmiarowość dobrem klienta
Nasza firma podczas projektowania sieci LAN oraz ich późniejszego wdrażania kieruje się przede wszystkim dobrem klienta.
W związku z tym najczęściej okablowanie strukturalne w projektach uwzględnia odpowiednią nadmiarowość, dzięki czemu późniejsze rozbudowywanie sieci w budynku lub kompleksie budynków staje się znacznie łatwiejsze.
Naszym celem jest zaspokojenie potrzeb użytkowników projektowanych przez nas sieci LAN na możliwie najdłuższy okres.
Warto nadmienić, że odpowiednia nadmiarowość oraz specjalistyczny i przyszłościowo rozplanowany montaż instalacji w obiektach biurowych i usługowych jest w stanie zmniejszyć koszty późniejszej dobudowy i modernizacji sieci LAN o ponad 50%.
Stawiając na nas, uzyskują Państwo nie tylko profesjonalne wykonanie, a również możliwość zaoszczędzenia dużych sum związanych z rozwijaniem zaprojektowanej infrastruktury teletechnicznej, co uwzględniając tempo rozwoju branży IT, jest niemal nieuniknione.
- W projektach używamy jedynie sprawdzonych rozwiązań – nie oszczędzamy na materiałach
Od jakości okablowania oraz elementów sieci LAN w dużej mierze uzależnione jest jej późniejsze prawidłowe funkcjonowanie.
Odpowiednia sprawność okablowania strukturalnego stosowanego przez naszą firmę pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii lub innych problemów wynikłych podczas realizowania i późniejszego użytkowania sieci.
Każdy element, który wykorzystujemy podczas projektowania sieci LAN, spełnia certyfikację oraz najnowsze normy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.
Dzięki temu mamy pewność, że nasza oferta w zupełności spełni Państwa oczekiwania. Stosowane przez nas okablowanie spełnia normy specyfikacji IEEE 802.x, specyfikacje EIA/TIA 568 z TSB 36 i TSB 40, a także normy ISO/DIS 11801, które warunkują parametry okablowania oraz unifikują sposoby jego pomiaru.
Projektowanie sieci LAN (Warszawa) – topologie logiczne i fizyczne
Topologia logiczna
Topologią logiczną nazywamy reguły komunikowania się urządzeń z siecią. Topologie logiczne definiuje Instytut Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej- IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Projektowanie sieci LAN w mieście Warszawa oraz w całym województwie mazowieckim realizowane przez naszą firmę opiera się między innymi na specyfikacjach:
- IEEE 801.14 Cable Modem
- IEEE 802.12 100VG-AnyLAN
- IEEE 802.11 Wireless LANs
- IEEE 802.5 Token Ring
- IEEE 802.3z 1 GB Ethernet
- IEEE 802.3x Full Duplex Ethernet
- IEEE 802.3u 100 Mb Ethernet
- IEEE 802.3 10 Mb Ethernet
Topologia fizyczna
Topologią fizyczną określamy fizyczny sposób projektowania i późniejszego realizowania sieci LAN. W ramach niej określamy najkorzystniejszy z punktu widzenia optymalności i wydajności sposób łączenia elementów wchodzących w skład sieci LAN.
Do topologii fizycznych, które najczęściej wykorzystujemy w swoich realizacjach, należą: topologia pierścieniowa, topologia gwiazdy, topologia drzewa i topologia pierścieniowo-gwiazdowa.
Topologia pierścieniowa
Tego typu topologię stosuje się przy łączeniu sieci kablami światłowodowymi. Pierwotnym problemem tej topologii było uniknięcie całkowitego zerwania kontaktu w obrębie całej sieci w przypadku wystąpienia awarii w jednym z jej elementów. Nasza firma eliminuje to ryzyko dzięki stosowaniu pierścienia dublującego.
- Topologia gwiazdy
Topologia gwiazdy wykorzystywana jest do łączenia jedynie dwóch urządzeń za pomocą jednego przewodu. W ramach topologii gwiazdy hosty oraz serwer łączymy do koncentratora.
- Topologia drzewa
Topologię drzewa nazywamy również topologią rozproszonej gwiazdy. Łączenie urządzeń w ramach tej topologii umożliwia nam łatwą rozbudowę oraz lokalizację późniejszych ewentualnych awarii. Od huba wypuszcza się konkretną (w zależności od potrzeb) ilość magistral, do których w dalszym procesie dzielenia dołącza się kolejne magistrale.
- Topologia pierścień-gwiazda
W ramach tej topologii łączymy zalety topologii pierścieniowej i gwiazdowej. Pierścień staje się rdzeniem; centralnym punktem okablowania, a od niego wypuszczane są węzły sieci łączące poszczególne stacje robocze. Topologie pierścień-gwiazda umożliwiają rozpraszanie centrów okablowania, a także sprawia, że odłączanie poszczególnych sekcji łączonych węzłami do centrum okablowania nie powoduje awarii sieci. Topologia pierścień-gwiazda jest znacznie droższa ze względu na stosowanie większej ilości kabla.
Projektowanie sieci LAN (Warszawa) – jaką topologię sieci wybrać?
Nie wiedzą Państwo, jaka sieć LAN okaże się najlepsza? Zapraszamy do skontaktowania się z nami. Oferujemy doradztwo oraz kompleksowe usługi z zakresu projektowania i wykonywania sieci LAN.
Zachęcamy do przejrzenia naszych realizacji oraz oferty.