Podział i zastosowanie światłowodów

Światłowody to technologia kojarząca się w pierwszej chwili z Internetem oraz infrastrukturą telekomunikacyjną. Warto jednak zdać sobie sprawę, że falowody optyczne wykorzystywane są również w wielu innych dziedzinach. W tym tekście wymienimy najważniejsze zastosowania światłowodów. …

Podział i zastosowanie światłowodów

Światłowody to technologia kojarząca się w pierwszej chwili z Internetem oraz infrastrukturą telekomunikacyjną. Warto jednak zdać sobie sprawę, że falowody optyczne wykorzystywane są również w wielu innych dziedzinach.

W tym tekście wymienimy najważniejsze zastosowania światłowodów.

Dzięki temu przedstawimy Państwu nieco szerszy pogląd, jak często wykorzystuje się to medium transmisyjne w każdym sektorze gospodarczym.

Więcej na temat światłowodów napisaliśmy w tych artykułach: pomiary światłowodów i spawanie światłowodów.

Zapraszamy również do przejrzenia wpisów poświęconych okablowaniu strukturalnemu oraz sieciom i zarządzaniu infrastrukturą IT.

Zastosowanie światłowodów Warszawa – podział światłowodów

Na początku skupimy się na zastosowaniach w obrębie okablowania strukturalnego światłowodów wielomodowych i jednomodowych, dopiero w dalszej części tekstu wymienimy inne zastosowania wychodzące poza ramy infrastruktury IT.

Światłowody wielomodowe, czyli takie, które w rdzeniu przesyłają jednocześnie kilka wiązek świetlnych o różnym stopniu propagacji, wykorzystywane są w połączeniach na krótkie dystanse.

Dyspersja międzymodowa ogranicza możliwości światłowodów wielomodowych jako skutecznego medium do przesyłania sygnałów na duże odległości.

Wykorzystuje się je w ramach aplikacji biurowych sieci komputerowych oraz do tworzenia okablowania pionowego i poziomego w biurowcach, oraz budynkach o innym przeznaczeniu.

Możemy zaobserwować trend stosowania wielomodowych kabli światłowodów w Warszawie w ramach punktów PON (Passive Optical Network), czyli lokalnych punktów abonenckich.

Poza tym powszechnie stosowane są do CATV. W zasadzie wielomodowe falowody optyczne stosuje się w systemach, które nie przekraczają kilkunastu kilometrów, a także nie posiadają wielu odgałęzień i skomplikowanej struktury.

Światłowody jednomodowe są idealne do tworzenia o wiele dłuższych połączeń o większej przepustowości. Poprzez brak dyspersji międzymodowej stają się one idealnym medium transmisyjnym.

Stolica słynie z implementowania pionierskich rozwiązań technologicznych. Oferta coraz liczniejszego grona firm z miasta Warszawa obejmuje światłowody jednomodowe, które bez repeaterów są w stanie przesyłać sygnał na odległości nawet 200 km.

Tego typu kable wykorzystywane są do łączy międzymiastowych, międzycentralowych i międzynarodowych. Obecnie cała nowoczesna globalna infrastruktura telekomunikacyjna opiera się właśnie na najlepszych światłowodach jednomodowych.

Temat zastosowania i wykorzystywania światłowodów w sieciach IT oraz w systemach okablowania strukturalnego jest bardzo obszernym tematem, którego nie sposób opisać w jednym krótkim artykule.

Zapraszamy do przeczytania również innych artykułów omawiających poszczególne zagadnienia związane ze światłowodami, jak również instalacjami teletechnicznymi i elektrycznymi.

Inne zastosowania światłowodów

Światłowody wykorzystywane są w wielu różnorodnych dziedzinach. Poza infrastrukturą IT i telekomunikacyjną wykorzystuje się je w ramach sieci w elektrowniach, wzdłuż linii energetycznych, do telewizji kablowej, rozgłośni telewizyjnych, w ramach systemów alarmowych i zdalnej kontroli, w medycynie, jako czujniki i do wykrywania zwarć.

To oczywiście tylko niektóre podstawowe zastosowania światłowodów.

Sieci w elektrowniach i linie elektroenergetyczne

Światłowody mogą współpracować w bezpośrednim sąsiedztwie wysokich napięć.

Często do biegnących linii na terenach elektrowni lub w podstacjach energetycznych dołącza się żyłę światłowodową do realizowanych sieci elektroenergetycznych.

Wysokie pole elektromagnetyczne nie wpływa na zakłócenia sygnałów przesyłanych przez światłowody.

Rozgłośnie telewizyjne i telewizja kablowa

Dzięki ogromnej przepustowości kabli światłowodowych często wykorzystuje się je do prowadzenia audycji na żywo.

Kable światłowodowe dzięki niewielkim gabarytom i dosyć dużej mobilności umożliwiają swobodny ruch kamerom.

W tego typu zastosowaniach kable światłowodowe mogą przesyłać sygnał jedynie w jednym kanale o szerokości pasma około 6 MHz.

Systemy alarmowe i do zdalnej kontroli

Światłowody jako uniwersalne medium o doskonałych parametrach wykorzystywane są również do monitoringu, systemów alarmowych oraz do systemów zdalnej kontroli i nadzoru.

Dzięki dużej przepustowości i małej podatności na zakłócenia, powodowane czynnikami zewnętrznymi, stają się jednym ze skuteczniejszych mediów transmisyjnych, które bije na głowę powszechnie stosowane kable koncentryczne.

Medycyna

Światłowody wykorzystywane są również w medycynie. Doskonale sprawdzają się jako sondy z kamerami umieszczanymi w ciałach pacjenta i umożliwiającymi przedstawianie obrazu chirurgom lub innym specjalistom.

Wykrywanie zwarć

Ciekawą metodą wykorzystania kabli światłowodowych jest system wykrywania zwarć w instalacjach elektrycznych.

Cała metoda opiera się na połączeniu światłowodu z kablem elektrycznym.

W przypadku wystąpienia w nim awarii wiązka przesyłana przez światłowód zmienia polaryzację. Odbierając zmienioną wiązkę przez odbiornik, jesteśmy w stanie stwierdzić wystąpienie zwarcia.

Skontaktuj się z okablujemy.pl – przedstawimy Ci najlepsze metody zastosowania światłowodów!

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty projektowania oraz implementowania instalacji światłowodowych w ramach okablowania strukturalnego.

Pracujemy nie tylko na terenie Warszawy, ale również w całym województwie mazowieckim i w jego najbliższych okolicach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skontaktowania się z nami.