Wraz z nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury dot. warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki, wprowadzono konieczność instalowania światłowodów w ramach infrastruktury telekomunikacyjnej.
O rozporządzeniu pisaliśmy więcej w: <światłowody a kable miedziane>.
Rozdrobnienie usługodawców telefonu, telewizji i internetu, zwłaszcza w budownictwie brownfield (czyli blokach już wybudowanych), spowodowało piętrzenie się instalacji od każdego z operatorów.
Wpływa na to znaczne zmniejszenie estetyki w wykonaniu instalacji telekomunikacyjnych, a także jest nieopłacalne. Sumując koszty instalacji od każdego operatora, z dużym prawdopodobieństwem przekroczą one koszta porządnie wykonanego okablowania światłowodowego realizowanego w budynkach.
Co więcej, wraz z rokrocznie rosnącym zapotrzebowaniem na coraz większe przepustowości, sieci oparte na miedzianych skrętkach powoli przestają nam wystarczać. Ich miejsce z powodzeniem zajmuje infrastruktura światłowodowa.
O ile w przypadku budynków brownfield, stworzenie infrastruktury opartej na światłowodach stanowi nieco większe wyzwanie, o tyle w budownictwie greenfield (budynkach nowo powstających), o wiele łatwiej implementuje się nowoczesne i przyszłościowe technologie falowodów optycznych.
Światłowody w budynkach wielorodzinnych w Warszawie
Obecnie najpopularniejszą architekturą połączenia światłowodów z centralną jest FTTH (fiber to the home), jednak równie często możemy spotkać się z architekturą FTTB (fiber to the building). Okablowanie strukturalne oparte na kablach miedzianych znacząco ogranicza nie tylko odległość przesyłu (do kilkuset metrów), ale również przepustowość.
Światłowody w blokach oferują przesyłanie pakietów danych na odległości kilkudziesięciu kilometrów pomiędzy abonentem a centralą.
Poza tym oferują przepustowości znacznie przekraczające możliwości kabli miedzianych.
Inwestorzy w sektorze greenfield coraz przychylniej skłaniają się ku stosowaniu instalacji budynkowej open acces, czyli o otwartej architekturze.
Umożliwia ona stworzenie jednej sieci i przyłączenie do niej wielu operatorów poprzez współdzielone okablowanie.
Dzięki temu znacząco redukuje się koszta inwestycji, a cała infrastruktura telekomunikacyjna zachowana jest w transparentnej i łatwej do zarządzania formie.
Światłowody w budynkach wielorodzinnych i blokach to przyszłość
Powoli zauważamy ograniczenia systemów xDSL, które bazują na architekturze P2P (więcej o tym pisaliśmy w: <światłowody w budynkach jednorodzinnych>).
Technologię xDSL oparta na okablowaniu miedzianym znacząco ograniczają zakłócenia. Ilość występujących zakłóceń ogranicza zasięg oraz przepustowość, zwłaszcza w przypadku usług triple-play (TV, internet i telefonia).
Jako rozwiązanie problemu, z którym borykamy się przy systemach xDSL, stanowi technologia FTT(H/B) (fiber to the home/building).
Ciekawą alternatywą jest również technologia hybrydowa (FFTC/FTTCab) łącząca okablowanie światłowodowe z miedzianym.
Obecnie najlepsze rozwiązanie stanowi technologia FTTH (fiber to the home), która umożliwia uzyskanie optymalnych przepustowości, a tym samym staje się rozwiązaniem przyszłościowym, które mimo dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na kolejne GB danych, nie ulegnie szybkiemu „przedawnieniu technologicznemu”.
Instalacje światłowodowe nie tylko oferują o wiele lepsze parametry, ale również łatwość montażu i implementacji w systemach okablowania strukturalnego.
Łączenie światłowodów (więcej o spawaniu światłowodów) staje się coraz prostsze i wymaga o wiele mniejszych nakładów pracy i środków.
Poza tym instalacje światłowodowe wymagają o wiele mniejszej ilości pomiarów niż sieci oparte na kablach miedzianych.
Znacząco ułatwia to serwis tego typu infrastruktury IT.
Światłowody od kilku lat są stosowane w ramach okablowania pionowego w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, instytucjach, czy w przemyśle.
Okablowanie poziome – to najbliżej abonentów – realizuje się skrętkami miedzianymi.
Więcej o okablowaniu poziomym i pionowym.
Znaczący spadek cen światłowodów i coraz większa ilość technologii do wyboru sprawiają, że w nowoczesnym budownictwie w okablowaniu poziomym światłowody powoli zastępują kable miedziane.
Tego typu instalacje stosuje się w ramach architektury FTTD (fiber to the desk).
Światłowody w budynkach wielorodzinnych Warszawa – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty
Okablujemy.pl słynie z doskonałych realizacji sieci światłowodowych w Warszawie i całym województwie mazowieckim. Zapraszamy do przejrzenia naszej bogatej oferty oraz sprawdzenia naszych dotychczasowych realizacji.
Zapraszamy do kontaktu, chętnie rozwiejemy Państwa wątpliwości oraz odpowiemy na ewentualne pytania.