Wszystko na temat – kabel ethernet – co to?

Każda osoba, która choć raz podłączała urządzenie do Internetu, spotkała się z kablem typu ethernet. W dobie rozpowszechnionej sieci Wi-Fi podłączanie sprzętów do sieci za pomocą kabla jest nadal popularne. Gwarantuje to swoim użytkownikom zadowalającą …

Wszystko na temat - kabel ethernet - co to

Każda osoba, która choć raz podłączała urządzenie do Internetu, spotkała się z kablem typu ethernet. W dobie rozpowszechnionej sieci Wi-Fi podłączanie sprzętów do sieci za pomocą kabla jest nadal popularne. Gwarantuje to swoim użytkownikom zadowalającą prędkość przesyłu danych oraz pewność, że ich dostęp do Internetu będzie stabilny. Zastanawiasz się jaki kabel ethernet do światłowodu będzie najlepszy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki kabel ethernet wybrać.

Kabel ethernet – co to?

Pomimo rosnącej popularności sieci Wi-Fi, nadal wiele osób korzysta z kablowych połączeń w przypadku Internetu zarówno w przemyśle oraz firmach, jak i gospodarstwach domowych. W tym celu wykorzystuje się kable sieciowe.

Kable sieciowe pozwalają użytkownikowi na podłączenie między innymi komputera, telewizora czy też konsoli do Internetu. Kabel ethernet, potocznie nazywamy skrętką, jest ośmiożyłowym, czteroparowym rozwiązaniem sieciowym. Każda z par jest oznaczona osobnym kolorem (niebieskim, brązowym, pomarańczowym i zielonym).

Każda para charakteryzuje się innym rodzajem skrętu. W skład każdej pary wchodzą dwa kable – jeden niebieski, brązowy, pomarańczowy lub zielony, a drugi biały. Kabel ethernet pozwala na komunikację między urządzeniami w oparciu o protokół, który jest swego rodzaju wspólnym językiem.

Niezwykle istotne jest więc, aby odpowiednio dobrać kabel sieciowy – w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Rodzaje kabli sieciowych

Kable sieciowe różnią się między sobą, a na rynku dostępnych jest wiele modeli. Jednak najczęściej wybieranymi przez użytkowników kablami są kable RJ45, dzięki którym możliwy jest przesył danych między urządzeniami. Ze względu na typ końcówki możemy podzielić je na te z: 

  • końcówką A – w tym typie kable ułożone są w konkretnej kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
  • końcówką B – w tym typie kable ułożone są w następującej kolejności: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Kabel, który charakteryzuje się obiema końcówkami tego samego typu nazywamy kablem prostym. Jeśli zależy Ci na podłączeniu komputera z routerem Wi-Fi możesz wybrać zarówno kabel z końcówkami typu A, jak i B. W tym przypadku nie ma to większego znaczenia, ważne jednak abyś pamiętał, że kable musi mieć dwie takie same końcówki. Kiedy jednak chcesz połączyć ze sobą dwa komputery potrzebny Ci będzie tak zwany kabel krosowany, którego jedna końcówka jest końcówką typu A, a druga B.

Kabel ethernet – rodzaje

Kabel ethernet można podzielić ze względu na jego ekranowanie. To ono realnie wpływa na odporność kabla na wszelkie zakłócenia. Te z kolei mogą wynikać z zarówno z bliskiej obecności innych kabli, jak i silnego pola magnetycznego.

Rodzaje kabli ethernet:

  • kable Foiled Twisted Pair (FTP) – w tym modelu skrętka jest w całości ekranowana folią. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród sieciowców z uwagi na zwiększony poziom bezpieczeństwa,
  • kable Unshielded Twisted Pair (UTP) – tutaj skrętka jest nieekranowana. To najtańsze na rynku rozwiązanie i chętnie wybierane do stosowania wewnątrz pomieszczeń,
  • kable Shielded Twisted Pair (STP – S/FTP) – ten kabel charakteryzuje się tym, że jest całościowo ekranowany folią. Ponadto wybrane pary przewodów również są ekranowane. Skrętki tego typu wykorzystywane są przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle, ponieważ są odporne na zakłócenia, w tym szkodliwy wpływ elektromagnetyczny.

Chcąc podzielić kable ze względu na ich wytrzymałość, należałoby uporządkować je w następującej kolejności (od najmocniejszego do najsłabszego):

  1. Kabel S/FTP.
  2. Kabel FTP.
  3. Kabel UTP.

Choć skrętka UTP znalazła się na dole naszego rankingu, jest ona zdecydowanie wystarczająca w domowych warunkach.

Jaki kabel ethernet do światłowodu?b

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego kabla do światłowodu należy zwrócić uwagę na kategorie poszczególnych przewodów. To od niej zależy między innymi przepustowość skrętki i to, jaką długość połączenia będziemy mogli osiągnąć. Wyróżniamy 5 podstawowych kategorii kabli ethernet:

  • kategoria 5e 10/100 Mb/s – prędkość do 1 Gb/s, częstotliwość do 100 MHz oraz grubość równa 0,51 mm,
  • kategoria 6 100/1000 Mb/s – prędkość do 10 Gb/s, częstotliwość do 250 MHz oraz grubość równa 0,585 mm,
  • kategoria 6a 10 Gb/s – prędkość do 10 Gb/s, częstotliwość do 500 MHz oraz grubość równa 0,585 mm,
  • kategoria 7 10 Gb/s – prędkość do 10 Gb/s oraz częstotliwość do 600 MHz,
  • kategoria 8 40 Gb/s – prędkość do 40 Gb/s oraz częstotliwość do 1 GHz.

Jeśli więc szukasz kabla ethernet do światłowodu wybierz kategorię 6, a nawet 6a. Pozwoli Ci ona w pełni wykorzystać łączność 1 Gb/s, która najczęściej występuje w portach wykorzystywanych w urządzeniach domowych. Wyższe kategorie używane są w profesjonalnym zastosowaniu, takim jak na przykład serwerownie.

Jak zarobić kabel ethernet?

Zanim przejdziesz do podłączenia kabla ethernet musisz go odpowiednio przygotować. Do zarobienia kabla ethernetowego potrzebne Ci będą: obrabiarka, zaciskarka, 2 sztuki wtyków sieciowych i kabel. Aby zarobić kabel postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Przy pomocy obrabiarki odizoluj około 4 – 5 centymetrów przewodu. W tym celu umieść kabel w obrabiarce i delikatnie obracaj. Uważaj, aby nie uszkodzić wewnętrznej izolacji przewodu.

Krok 2: Po usunięciu izolacji głównej rozdziel i rozkręć wszystkie przewody.

Krok 3: Ułóż żyły zgodnie z wybranym przez Ciebie typem: A lub B.

Krok 4: Po odpowiednim ułożeniu żył przyłóż do nich wtyczkę – od miejsca, gdzie będzie zaciskany plastik. Przy pomocy długopisu lub mazaka zaznacz miejsce cięcia.

Krok 5: Przy pomocy zaciskarki z jednym nożem przytnij żyły w wyznaczonym miejscu.

Krok 6: Obrobioną końcówkę przewodu włóż do wtyczki i kilkukrotnie dociśnij, tak aby wszystkie przewody dotarły do końca wtyczki.

Krok 7: Włóż wtyczkę z przewodem do zaciskarki i mocno dociśnij.

W ten sposób przygotowany kabel jest już gotowy do podłączenia.

Ile kosztuje 1 metr kabla ethernetowego?

Ceny kabli ethernetowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju, kategorii i producenta przewodu. Poniżej znajdziesz średnie ceny wybranych, dostępnych na rynku, kabli ethernetowych:

KategoriaCena za 1 metr
Kabel kategorii 5e2,40 zł
Kabel kategorii 63,44 zł
Kabel kategorii 6a4,77 zł
Kabel kategorii 74,89 zł