Kabel USB typu C – najważniejsze cechy i zastosowania

Standardowy kabel USB znany jest wszystkim. Czym jest więc kabel USB C? To rozwiązanie, które ułatwi Ci codzienną pracę i zapewni Ci wysoką szybkość przesyłu danych. Przewód USB typu C możesz podłączyć do nowej generacji …

Kabel USB typu C – najważniejsze cechy i zastosowania

Standardowy kabel USB znany jest wszystkim. Czym jest więc kabel USB C? To rozwiązanie, które ułatwi Ci codzienną pracę i zapewni Ci wysoką szybkość przesyłu danych. Przewód USB typu C możesz podłączyć do nowej generacji sprzętów, takich jak laptop, smartfon czy monitor. Dzięki temu dotychczasowe kilka kabli będziesz mógł zastąpić jednym – wielofunkcyjnym.

Kabel USB C – co to jest?

Kabel USB C został wprowadzony na rynek w konkretnym celu – ujednolicenia wtyczek. Pomimo swojej małej końcówki (mikro USB), kabel USB typu C ma takie same właściwości, jak pełnowymiarowa wtyczka. Przewód typu C wyposażono w 24 styki, które zostały zamknięte w małej obudowie o wymiarach 8×2 mm. Dzięki temu, kabla możesz używać zarówno w połączeniu z monitorami, laptopami, jak i smartfonami. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup kabla USB C, sprawdź czy Twoje urządzenie zostało wyposażone w odpowiednie wejście typu C.

Jak wygląda wejście typu C?

Wejście typu C jest bardzo charakterystyczne i wyraźnie odznacza się na tle standardowego wejścia USB lub HDMI, dzięki swojemu małemu rozmiarowi. Port USB C występuje w kształcie małego prostokąta o zaokrąglonych bokach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kabel USB C może występować również z dwiema takimi samymi końcówkami typu C, zamiast jednej standardowej.

Kabel USB C – zalety stosowania

Kabel USB C to wciąż stosunkowo nowe rozwiązanie, które zdążyło już zyskać sporą ilość zwolenników, dzięki swoim zaletom, takim jak:
● korzystne właściwości ładujące – kabel daje Ci możliwość ładowania urządzeń,
których pobór mocy wynosi do 100W,


● szybkie przesyłanie danych – przesył danych na poziomie do 10 Gb/s pozwoli Ci
między innymi przesyłać wideo w rozdzielczości 4K,


● niewielkie rozmiary i przemyślana konstrukcja – dzięki małej wtyczce kabel zajmuje mniej miejsca, a jej specjalna konstrukcja daje użytkownikowi dowolność sposobu montażu jej w gnieździe, dzięki czemu akcesorium jest mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – bardziej trwałe,


● uniwersalność – kabel USB typu C możesz wykorzystać w praktycznie wszystkich urządzeniach, dzięki czemu dotychczasowe kable będziesz mógł zamienić na jeden uniwersalny.

Jaki kabel USB-C do szybkiego ładowania?

Kupując nowego smartfona wielu z nas zwraca uwagę na czas ładowania urządzenia. Często nawet wybieramy modele ze specjalną funkcjonalnością odpowiadającą za szybkie ładowanie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w procesie ładowania odgrywa odpowiednio dobrany kabel. Zastanawiasz się, jaki kabel USB C do szybkiego ładowania wybrać? Przy wyborze kieruj się przede wszystkim mocą przewodu i tym, z jakimi technologiami jest on kompatybilny – Quick Charge, Fast Charge, SuperCharge, Power Delivery, czy może TurboPower. Jeżeli szukasz kabla, który będzie
obsługiwał na przykład technologię Quick Charge, wybierz przewód, który będzie działał z mocą 27W, dzięki czemu w zaledwie dwie godziny będziesz w stanie zapełnić około ¾ baterii Twojego telefonu.

Rodzaje portów USB C

Z pozoru wszystkie porty USB C przez swój wygląd wydają się niczym nie różnić, jednak nie każdy zapewnia użytkownikowi takie same możliwości.

Określone funkcjonalności są ściśle zależne od rodzaju portu:
● USB 3.2 Gen1 Type-C + Display wraz z funkcją wyświetlania wideo i przepustowością do 5 Gb/s,


● USB 3.2 Gen2 Type-C + Display wraz z funkcją wyświetlania wideo i przepustowością do 10 Gb/s,


● Thunderbolt – jednoczesny przesył danych i wideo z przepustowością do 40 Gbp/s,


● USB 3.2 Gen1 Type-C z przepustowością do 5 Gb/s,


● USB 3.2 Gen2 Type-C z przepustowością do 10 Gb/s,


● USB 3.2 Gen1 Type-C + PD z funkcją ładowania (nawet w przypadku wyłączonego urządzenia) i przepustowością do 5 Gb/s.

USB-C jedyną dozwoloną ładowarką w Unii Europejskiej?

Kilka miesięcy temu Parlament Europejski podjął decyzję o przyjęciu nowych przepisów, zgodnie z którymi do końca 2024 roku USB C stanie się jedyną akceptowaną ładowarką do urządzeń mobilnych na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nowymi przepisami objęte mają być między innymi tablety, telefony komórkowe, elektroniczne czytniki, myszki, klawiatury, czy słuchawki douszne. Zgodnie z dyrektywą UE po upłynięciu wskazanego terminu, wszystkie te urządzenia powinny być dostosowane do ładowarek z wtyczką USB typu C.

Ile kosztuje kabel USB C?

Cena kabla USB C jest uzależniona od kilku czynników, takich jak długość, jakość i rodzaj przewodu. Poniżej znajdziesz średnie ceny dostępnych na rynku kabli USB C:

Rodzaj kablaDługośćCena
Hama KABEL USB 3.2 Gen 1 TYP C0,25 m34,99 zł
Hama KABEL USB 3.2 Gen 1 TYP C1 m49,99 zł
Hama KABEL USB 3.2 Gen 2 TYP C1 m69,99 zł
Hama KABEL USB 3.2 Gen 2 TYP C1,5 m79,99 zł
Hama KABEL USB 3.2 Gen 1 TYP C + PD1,5 m69,99 zł