Czym są szafy serwerowe i jak się je dobiera?

Odpowiedni dobór szaf typu RACK w sieciach okablowania strukturalnego to niezwykle ważny aspekt związany z prawidłowym funkcjonowaniem oraz późniejszym rozbudowaniem sieci teletechnicznych. Szafy serwerowe muszą nadążyć wraz z dynamicznym rozwojem sieci strukturalnych oraz coraz nowszymi …

Czym są szafy serwerowe i jak się je dobiera

Odpowiedni dobór szaf typu RACK w sieciach okablowania strukturalnego to niezwykle ważny aspekt związany z prawidłowym funkcjonowaniem oraz późniejszym rozbudowaniem sieci teletechnicznych.

Szafy serwerowe muszą nadążyć wraz z dynamicznym rozwojem sieci strukturalnych oraz coraz nowszymi standardami i technologiami.

Prawidłowe zaprojektowanie instalacji oraz późniejszy dobór jej elementów składowych to gwarant możliwie najwydajniejszego i bezproblemowego użytkowania.

Nasza firma wykonuje realizacje w województwie mazowieckim i mieście Warszawa. Szafy serwerowe wykorzystywane przez nas to najlepsze rozwiązania rynkowe, które odpowiednio dopasowujemy do wymagań naszych klientów.

Cechuje nas dobieranie najkorzystniejszego cenowo i jakościowo osprzętu do projektowanych i realizowanych instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Szafy serwerowe (Warszawa) – czym są, jakie funkcje spełniają?

Szafa serwerowa jest kluczowym elementem instalacji strukturalnych. To właśnie w nich montuje się urządzenia związane z funkcjonowaniem sieci.

Odpowiednie parametry szaf umożliwiają zachowanie należytej wentylacji sprzętu, jego bezpieczeństwa pod względem uszkodzeń mechanicznych i termicznych oraz organizację urządzeń montowanych wewnątrz.

Szafy serwerowe znacząco poprawiają również wygodę późniejszej eksploatacji i konserwacji sieci strukturalnych.

Szafy serwerowe (Warszawa) – dobór

Obecnie rynek osprzętu teletechnicznego oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań.

Dużo konstrukcji szaf serwerowych do wyboru umożliwia lepsze dopasowanie ich do wymagań stawianych instalacji strukturalnej. Nasza firma dba o prawidłową analizę i audyt potrzeb klienta wraz z możliwościami przestrzennymi.

Dzięki temu oferujemy najlepiej dopasowane szafy serwerowe. Warszawa i okoliczne miejscowości przekonały się już o naszym indywidualnym podejściu do klientów.

Dobór może być realizowany poprzez porównanie szaf serwerowych pod względem sposobu ich umieszczenia oraz funkcjonalności.

Szafy serwerowe pełne a otwarte ramy montażowe

Obydwa rozwiązania godne są analizy.

Szafy serwerowe to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które oferują nie tylko pełną ochronę od uszkodzeń mechanicznych, ale również chłodzenie aktywne.

Chłodzenie i klimatyzacja wnętrza szaf jest szczególnie pożądana w przypadku wyposażenia ich w zaawansowane urządzenia o dużych mocach, które generują dużą ilość ciepła.

Otwarte ramy montażowe są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, które sprawdza się przy mniej zaawansowanych, prostszych sieciach strukturalnych.

Ramy montażowe to proste konstrukcje, na których montujemy osprzęt instalacyjny.

Oferują one jedynie chłodzenie pasywne, a także nie chronią zainstalowanego sprzętu przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Szafy serwerowe stojące samodzielnie, czy montowane na ścianie?

Szafy serwerowe możemy również podzielić ze względu na miejsce zamontowania.

Determinują je gabaryty szafy. W przypadku instalowania mniejszej ilości urządzeń do prostszych sekcji obwodów sieci, zdecydowanie korzystniejsze jest stosowanie małych szaf, w których umieścimy panele krosowe, czy przełączniki.

Duże szafy wolnostojące wykorzystywane są do większych sekcji sieci. Większej szafy będziemy również potrzebować do mocniejszych urządzeń, które generują większą ilość ciepła.

Szafy serwerowe (Warszawa) – akcesoria i dodatki

Odpowiednio dopasowane dodatki do szaf serwerowych znacznie poprawiają ich funkcjonalność. Często dodatkowy osprzęt szaf serwerowych jest bagatelizowany.

Nasza firma, dbając o maksymalne zadowolenie klienta, zawsze dokładnie analizuje konieczność stosowania dodatkowych elementów wyposażenia szaf.

Do najważniejszych akcesoriów możemy zaliczyć cokoły, panele wentylatorowe, podesty, termostaty, organizery na kable.

Cokoły

Cokoły to specjalna przestrzeń na dole szaf serwerowych, która umożliwia sprawne schowanie zapasu przewodów w szafie. Dzięki temu rozbudowa sieci staje się prostsza i mniej kosztowna.

Podesty

Podesty to specjalne dokładni do szaf, które poprawiają ich stabilność. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania konserwacji, napraw lub modyfikacji sieci strukturalnych.

Warto rozważyć zaimplementowanie podestów, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużymi wolnostojącymi szafami serwerowymi.

Panele wentylatorowe

Panele wentylatorowe są ważnym akcesorium, które dba o zbijanie temperatury wewnątrz szaf. Możemy spotkać się z panelami wentylatorowymi montowanymi na tylnych lub bocznych ściankach szaf serwerowych, lub na górze konstrukcji.

Polecamy stosowanie górnych paneli, ze względu na lepsze właściwości chłodzenia oraz mniejsze zajmowanie funkcjonalnej przestrzeni w szafach.

Termostat

Często jest to integralna część połączona z panelami wentylatorowymi.

Termostaty umożliwiają automatyczne regulowanie temperatury wewnątrz szafy poprzez załączanie lub wyłączanie wentylatorów.

Organizery na kable

Dzięki prawidłowej organizacji kabli w szafach uzyskujemy do nich łatwiejszy dostęp, a cała instalacja wewnątrz szafy utrzymana jest w bardziej estetyczny sposób.