Wyposażenie i estetyczny montaż szaf RACK

Estetyczny montaż urządzeń teletechnicznych i okablowania strukturalnego opiera się głównie na prawidłowym wykorzystywaniu szaf typu RACK. W artykule skupimy się na elementach wchodzących w skład wyposażenia szaf RACK oraz na estetycznym ich montażu. Szafy RACK …

Wyposażenie i estetyczny montaż szaf RACK

Estetyczny montaż urządzeń teletechnicznych i okablowania strukturalnego opiera się głównie na prawidłowym wykorzystywaniu szaf typu RACK.

W artykule skupimy się na elementach wchodzących w skład wyposażenia szaf RACK oraz na estetycznym ich montażu.

Szafy RACK (Warszawa) – estetyczny montaż osprzętu

Funkcjonalność szaf RACK powodowana jest dużymi możliwościami przy konfigurowaniu ich zawartości.

Szafy RACK posiadają obudowy zgodne ze standardem 19-cali (482,6 mm). Jednostka U, którą spotykamy wewnątrz, zgodna jest ze standardem 1,75-cala (44,45 mm). Jednostka ta to nic innego, jak wspornik, na którym montowane są kompatybilne z szafami elementy.

Dzięki dużej standaryzacji, wnętrza szaf mogą być wykonywane estetycznie, a przede wszystkim zgodnie z przyjętymi normami. Szafy dobieramy do osprzętu, który będzie wchodził w skład sieci strukturalnej, nie na odwrót.

Możemy wyróżnić szafy o różnej głębokości jednostki U. Głębokość dobieramy do urządzeń montowanych w szafach. Najpopularniejsze głębokości jednostki U to: 800, 600 i 450 mm.

Poza głębokością należy bezwzględnie zwrócić uwagę na szerokość urządzeń i skonfrontować je z szerokością szaf i jednostek U, a także prawidłowo dobrać wysokość szaf RACK.

Szafy RACK stojące

Szafy RACK stojące zwykle oferują takie wymiary jak: głębokość od 800 do 600 mm, szerokość od 800 do 600 mm. Przewody w szafach stojących mogą być prowadzone od góry lub od dołu, natomiast otwory wentylacyjne na panele wentylatorowe mogą być umieszczane w bocznych ściankach, z góry (zalecane) oraz na drzwiach.

Szafy RACK wiszące

Szafy RACK wiszące są mniejszymi jednostkami, w których montujemy osprzęt instalacyjny.

Ich głębokość zwykle mieści się na poziomie od 450 do 600 mm.

Otwory na przewody mogą być realizowane zarówno z góry, z dołu, jak i z tyłu szafy.

Otwory wentylacyjne w szafach wiszących zwykle znajdują się w drzwiach lub ściankach bocznych, rzadziej z góry.

Szafy RACK (Warszawa) – wyposażenie

Standardy szaf typu RACK zgodne są z wieloma urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji strukturalnych. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału szaf.

Do najważniejszych elementów, które składają się na wyposażenie szaf, możemy zaliczyć: organizery na kable, osprzęt światłowodowy,

Patch Panele, półki, przewody szaf, switche, szuflady, szyny montażowe zasilacze.

Organizery kabli RACK

Organizery kabli RACK służą estetycznemu montażowi. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe i wygodne montowanie wiązek kabli w szafach.

Możemy wyróżnić organizery pionowe, które montuje się w pionowych belkach montażowych lub dystansów, oraz organizery poziome, w których kable układa się podobnie do osprzętu sieciowego.

Możemy spotkać się z prostymi organizerami z metalowymi uchwytami lub z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami z zamkniętymi sekcjami z tworzyw sztucznych. Organizery kabli dzielimy ze względu na skrętkę oraz na światłowody.

Osprzęt światłowodowy RACK

W ramach osprzętu światłowodowego możemy wyróżnić panele portowe do adapterów, przełącznice światłowodowe, Patch Panele modułowe do światłowodów.

Przełącznice światłowodowe służą do kontrolowanego rozdzielania tras światłowodów.

Wykorzystywane są głównie w rozbudowanych sieciach strukturalnych.

Patch Panele (panel krosowy) RACK

Patch Panele stanowią zakończenie okablowania strukturalnego i umożliwiają estetyczne wyprowadzenia kabli do wzmacniaczy lub gniazd końcowych.

Dzięki panelom krosowym zdecydowanie poprawiamy komfort zarządzania architekturą sieci.

Switche RACK

Switche montowane w szafach RACK mogą być zarządzalne lub niezarządzalne.

Możemy podzielić tego typu urządzenia ze względu na ilość obsługiwanych portów, rodzaje przełączników, standardy, tablice adresów MAC, wydajność przyłączenia, wymiary i ze względu na wiele innych istotnych parametrów.

Półki RACK

Półki RACK to element, dzięki któremu możliwe jest umieszczenie w szafach RACK dokumentacji lub osprzętu typu desktop.

Półki posiadają konstrukcje perforowane, więc nie ograniczają swobodnego przepływu powietrza w szafach. Możemy wyróżnić półki wysuwane, niewysuwane, z otworami, czy bez otworów.

Szuflady RACK

Szuflady posiadają niemal identyczną funkcjonalność co półki, z tą różnicą, że w szufladach uzyskujemy możliwość zamknięcia na klucz urządzeń lub dokumentów.

Dzięki temu nie znajdą się one w niepowołanych rękach.

Szyny Montażowe RACK

Na szynach montażowych do szaf RACK instaluje się sprzęt wchodzący w skład ich wyposażenia.

Głównym wyróżnikiem szyn jest ich szerokość, sposób montażu oraz maksymalna nośność.

Zasilacze Szaf RACK

Zasilacze awaryjne stosowane w szafach RACK znacząco wpływają na bezpieczeństwo urządzeń wewnątrz szaf, a tym samym na funkcjonowanie całej infrastruktury teleinformatycznej.

Zasilacze awaryjne pozwalają na stabilną pracę urządzeń nawet przez 24 godziny przy awarii w dostawie energii elektrycznej.

Zaufaj nam – stawiamy na estetykę i profesjonalizm

Nasza firma oferuje Państwu skutecznie i estetycznie zaprojektowane i wykonane instalacje teletechniczne oraz osprzęt w szafach RACK. Słuchamy naszych klientów i chcemy dać im to, czego dokładnie potrzebują.

Zapraszamy do przejrzenia naszych realizacji oraz do kontaktu z nami.