Ile prądu zużywa piec elektryczny?

Obecnie, rynek oferuje szereg różnych metod ogrzewania budynków. Możesz wybierać spośród pieców na ekogroszek, pellet, biopaliwo (na przykład pestki wiśni), pieców gazowych, pomp ciepła i kotłów elektrycznych. Coraz więcej osób, wybierając źródło ciepła decyduje się na zakup pieca elektrycznego, między innymi ze względu na wygodę, jaka wiąże się z jego użytkowaniem. Czy kocioł elektryczny to dobry wybór? Ile prądu zużywa piec elektryczny? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Czym jest piec elektryczny?

Kocioł elektryczny to jedna z metod ogrzewania budynków, w której źródło ciepła stanowi grzałka powstała z metalowego rdzenia oporowego, który następnie został odpowiednio zabezpieczony osłoną (wykonaną z miedzi, mosiądzu lub stali). Osłona ma za zadanie skutecznie chronić grzałkę przed ścisłym kontaktem z czynnikiem grzewczym, który krąży w instalacji Twojego ogrzewania centralnego. W zależności od modelu pieca i jego mocy, może być on wyposażony w jedną grzałkę lub ich grupę. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, grzałki sukcesywnie zaczynają działać. Kontrola całego tego procesu i sterowanie grzałkami jest niezwykle proste i wygodne. Dedykowany programator pozwoli Ci zaprogramować urządzenie adekwatnie do Twoich preferencji. Jak działa piec elektryczny? Kocioł poprzez pobieranie energii elektrycznej, w ekspresowym tempie nagrzewa grzałkę, która z kolei przekształca ją w ciepło, które przesyłane jest do instalacji grzewczej. To, jak szybko nagrzewać się będzie czynnik, który w niej krąży jest ściśle związane z rozmiarem i technologicznym zaawansowaniem Twojej instalacji grzewczej. Co istotne, piec elektryczny jest jednofunkcyjny i może podgrzewać tylko czynnik krążący w instalacji cieplnej.

Rodzaje kotłów elektrycznych:

  • piec elektryczny akumulacyjny,
  • piec elektryczny dwu funkcyjny.

Główne zalety używania pieca elektrycznego:

  • ekologiczność,
  • bezpieczeństwo eksploatacji,
  • przewidywalność cen prądu,
  • wygoda – opcja zaprogramowania urządzenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika i swobodne sterowanie,
  • małe koszty zakupu i instalacji urządzenia.

Ile kosztuje piec elektryczny?

Jednym z głównych kryteriów podczas wyboru metody grzewczej dla domu, jest z pewnością cena konkretnego rozwiązania. Porównując koszt zakupu pieca elektrycznego a innych dostępnych na rynku kotłów, okazuje się, że jest on często zdecydowanie tańszy, niż na przykład piec gazowy czy kocioł na ekogroszek. Średnie ceny kotłów elektrycznych oscylują w granicach od 2000 złotych do 3000 złotych. Oczywiście, na rynku znajdziemy również modele w dużo wyższych cenach.

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny 2022?

Zużycie prądu przez piec elektryczny jest ściśle zależne od jego mocy i od tego czy budynek, który chcesz ogrzać jest ocieplony czy nie. Zakładając, że chcesz ogrzać dobrze ocieplony budynek o powierzchni 100 metrów kwadratowych, wystarczy Ci piec o mocy 9 kW. Jeśli natomiast, Twój dom jest nieocieplony, w związku z czym dochodzi do wysokich strat ciepła, będziesz potrzebował pieca o większej mocy – na przykład 12 kW. Zużycie prądu przez kotły elektryczny jest ściśle uzależnione od kilku aspektów, między innymi od tego czy budynek jest i jeśli tak, to jak ocieplony, ile osób go zamieszkuje i przede wszystkim jaki jest jego metraż. Wiele osób wciąż utożsamia piece elektryczne z urządzeniami, które pobierają bardzo duże ilości energii elektrycznej. W przypadku pieców elektrycznych z grzałkami oporowymi, rzeczywiście zapotrzebowanie na prąd jest bardzo duże, ale rynek oferuje też bardziej oszczędne rozwiązania, takie jak piece indukcyjne. Samo zjawisko indukcji jest nam bardzo dobrze znana – korzystamy z niego między innymi w kuchenkach indukcyjnych – i właśnie tą samą technologię wykorzystują także piece elektryczne.

Obliczając średnie zużycie prądu przez piec elektryczny przyjmijmy, że Twój dom ma 100 metrów kwadratowych, został ocieplony 10 centymetrową warstwą styropianu w połączeniu z 10 centymetrami wełny mineralnej i mieszkają w nim dwie osoby. W takim budynku zaleca się zamontowanie pieca elektrycznego o mocy 9 kW.

Ile prądu zużywa piec elektryczny 9 kW?

Przyjmując, że sezon grzewczy trwa 6 miesięcy, zużycie energii elektrycznej w ciągu jednego sezonu wyniesie około 6000 kWh. Jest to ilość prądu przeznaczona zarówno na CO, jak i ogrzanie wody użytkowej. Oczywiście, jest to wartość uśredniona, ponieważ zużycie może być większe lub mniejsze w zależności od tego, jaką temperaturę chcesz uzyskać w lokalu, czy korzystasz z kaloryferów, czy ogrzewania podłogowego oraz od tego, ile ciepłej wody potrzebujesz.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu 100m2?

Na poczet naszych obliczeń przyjmijmy, że zużycie prądu przez kocioł elektryczny w jednym sezonie grzewczym wynosi właśnie 6000 kWh. Zestawiając to z obecnie obowiązującą stawką – 1 kWh = 0,63 zł (dane na 2022 rok), obciąża Cię to kosztem w wysokości około 3780 zł.