Ile zarabia elektryk?

Zawód elektryka obecny jest na rynku pracy od dawna. Jego głównym zadaniem jest wsparcie techniczne w kwestii instalacji elektrycznej. Dla wielu osób elektryk jest kontaktem pierwszej pomocy w przypadku jakiejkolwiek awarii elektrycznej. Za co jednak …

Ile zarabia elektryk

Zawód elektryka obecny jest na rynku pracy od dawna. Jego głównym zadaniem jest wsparcie techniczne w kwestii instalacji elektrycznej.

Dla wielu osób elektryk jest kontaktem pierwszej pomocy w przypadku jakiejkolwiek awarii elektrycznej. Za co jednak dokładnie odpowiada?

Ile zarabia elektryk? W których branżach jego zarobki są najwyższe? Sprawdź, czy zawód elektryka jest korzystną finansowo profesją w Polsce.

Czym zajmuje się elektryk?

Mówiąc ogólnie, zadaniem elektryka jest opieka nad instalacją elektryczną. Osoba na tym stanowisku zajmuje się instalacją, naprawą, a także odpowiednią konserwacją wszelkiego rodzaju sieci elektrycznych.

Ponadto, elektryk powinien regularnie monitorować instalację elektryczną i przynależne do niej urządzenia. Przedstawicieli tej branży można spotkać wszędzie tam, gdzie pojawia się energia elektryczna - na przykład w kopalniach, na budowach, w zakładach pracy itd.

Elektryk może być na stałe związany z konkretnym miejscem pracy lub pracować w zależności od zapotrzebowania na jego usługi.

Ile godzin pracuje elektryk?

Liczba godzin, które na pracę przeznacza elektryk będzie zależna od formy jego zatrudnienia - w przypadku etatu zwykle wynosi ona standardowo: 8.

Za średnią ilość godzin pracy elektryka uznaje się jednak przedział 6-9 h, co wynika z faktu, iż osoby pozostające na samozatrudnieniu dowolnie regulują swój wymiar pracy.

Warto pamiętać także o tym, że elektryk bywa wzywany do awarii i nagłych usterek, co może zaburzyć ilość standardowych 8h dziennie poświęconych na pracę. Dodatkowo elektrycy zwykle pracują także w charakterze zmianowym, co sprawia, że pory ich pracy mogą być ruchome. 

Ile zarabia elektryk w 2022?

Wynagrodzenie elektryka zależne jest od kilku istotnych aspektów, między innymi,od jego stażu pracy, poziomu kwalifikacji i wykształcenia, wielkości firmy, w jakiej pracuje, a także regionu Polski, w której ma siedzibę.

W związku z tym ile zarabia elektryk w Polsce?

Przyjmuje się, że statystyczny przedstawiciel tej branży w Polsce w 2022 roku zarabiał około 4 470 zł złotych brutto miesięcznie. Zarobki elektryka wahają się między 3 520 zł złotych brutto (najbiedniejsza grupa) a 5 420 zł złotych brutto (najbogatsza grupa) w skali uśrednionej - dla całego kraju.

Sprawdźmy jednak, jak dokładnie plasują się wynagrodzenia na tym stanowisku.

Ile zarabia elektryk na etacie?

Skupmy się na pracownikach etatowych - w tym wypadku znacznie łatwiej o wysondowanie realnych statystyk wynagrodzeń. Wobec tego ile zarabia elektryk na etacie?

Będzie to zależne przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa, stażu pracy i poziomu stanowiska.

Ile zarabia elektryk w 2022 - ze względu na wielkość firmy

L.p.Wielkość przedsiębiorstwaMediana zarobków elektryka brutto/msc
1.Mikroprzedsiębiorstwa 1-9 osób4 280 zł
2.Małe przedsiębiorstwa 10–49 osób4 000 zł
3.Średnie przedsiębiorstwa 50–249 osób4 150 zł
4.Duże przedsiębiorstwa 250–999 osób4 460 zł
5.B. duże przedsiębiorstwa od 1000 osób5 150 zł

Wyraźnie widoczna jest analogia wzrostu zarobków elektryka wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest on zatrudniony. Bez wątpienia najlepiej zarabiają więc elektrycy zatrudnieni w największych firmach. 

Ile zarabia elektryk w 2022 - ze względu na staż pracy

L.p.Staż pracyMediana zarobków elektryka brutto/msc
1.1 rok3 600 zł
2.2-3 lata3 920 zł
3.4-5 lat4 100 zł
4.6 lat i więcej4 530 zł

Nie jest zaskoczeniem, że statystyczne zarobki elektryka rosną wraz z jego stażem pracy - największe wynagrodzenie otrzymują specjaliści pracujący na tym stanowisku powyżej 6 lat.

Ile zarabia elektryk na etacie - ze względu na poziom stanowiska

L.p.Poziom stanowiskaMediana zarobków elektryka brutto/msc
1.pracownik szeregowy4 150 zł
2.młodszy specjalista4 220 zł
3.specjalista4 630 zł
4.starszy specjalista5 500 zł
5.brygadzista4 840 zł

Statystyki wskazują na wzrost wynagrodzenia elektryków wraz z zajmowaniem wyższych stanowisk zawodowych.

Interesujący jest jednak fakt, iż w 2022 roku lepsze zarobki odnotowali starsi specjaliści niż brygadziści, znajdujący się wyżej w hierarchii.

Ile zarabia elektryk ze względu na branżę?

Zarobki elektryka na etacie będą także ściśle uzależnione od tego, w jakiej branży jest on zatrudniony. W przypadku tego stanowiska zapotrzebowanie na pracę może być bowiem bardzo różnorodne, a osoby z takimi kompetencjami znaleźć mogą ją w bardzo wielu sektorach. Sprawdź ile zarabia elektryk w podziale na branże, w których jest zatrudniony.

L.p.BranżaMediana zarobków elektryka brutto/msc
1.Ochrona środowiska4 650 zł 
2.Przemysł ciężki4 470 zł
3.Ciepłownictwo4 450 zł
4.Przemysł lekki4 450 zł
5.Energetyka4 280 zł
6.  Budownictwo4 210 zł
7.Kultura i sztuka4 160 zł
8.IT4 160 zł
9.Usługi dla ludności3700 zł

Wyniki zestawienia prezentują się bardzo interesująco - najbardziej zarobkową, a co za tym idzie perspektywistyczną, branżą dla osób planujących pracę na stanowisku elektryka jest ochrona środowiska.

Tendencja ta może wynikać z dynamicznego rozwoju tej dziedziny oraz rosnącego zapotrzebowania na nią.

Ile zarabia elektryk w 2022 ze względu na województwo, w którym pracuje?

Zarobki elektryka na etacie będą zależne również od województwa, w którym pracuje. W tym wypadku, dane odnośnie poziomu wynagrodzeń, będą oczywiście inne nie tylko dla przedstawicieli tego zawodu.

Wiąże się to z różnym zapotrzebowaniem na dane stanowisko w określonym województwie oraz kosztami życia - zupełnie innymi w stolicy niż w małej miejscowości. Sprawdźmy wobec tego, ile zarabia elektryk w podziale województwa.

L.p.WojewództwoMediana zarobków elektryka brutto/msc
1.Mazowiecki4 810 zł
2.Zachodniopomorskie4 810 zł
3.Lubuskie4 790 zł
4.Śląskie4 460 zł
5.Opolskie4 450 zł
6.Wielkopolskie4 430 zł
7.Dolnośląskie4 410 zł
8.Świętokrzyskie4 390 zł
9.Pomorskie4 310 zł
10.Małopolskie4 290 zł
11.Podlaskie4 130 zł
12.Łódzkie4 100 zł
13.Warmińsko-mazurskie3 840 zł
14.Lubelskie3 750 zł
15.Podkarpackie3 750 zł
16.Kujawsko-pomorskie3 650 zł

Statystyki powyższego zestawienia nie zaskakują - wśród najbardziej dochodowych województw dla elektryków znalazły się m.in. województwo śląskie, które stanowi mocno przemysłowy region Polski czy mazowieckie, w którym zarobki warunkuje obecność stolicy.

Najgorzej zarabiają elektrycy zatrudnieniu w województwach lubelskim, podkarpackim czy kujawsko-pomorskim, gdzie zlokalizowanych jest mniej dużych miast i ośrodków przemysłowych.

Ile zarabia elektryk z własną działalnością 2022?

Znacznie trudniej oszacować statystyczne zarobki elektryka pracującego na własnej działalności - źródła donoszą o medianach na poziomie od 3300 złotych netto do około 3700 złotych netto. Należy jednak pamiętać, że dochody te będą zróżnicowane w zależności od ilości godzin poświęcanych przez samozatrudnionego na pracę, rodzaju wykonywanych zadań i wielkości posiadanych klientów. Wynagrodzenie elektryka na własnej działalności może więc wynosić dużo więcej.