Gdzie kładzie się linkę a gdzie drut?
Prawidłowy dobór rodzaju kabli jest kluczowy do realizacji instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych. Wiele osób zastanawia się, na czym polega różnica między drutem a linką.
W tym tekście wyjaśnimy tę różnicę, a także napiszemy, gdzie stosujemy obydwa rozwiązania, a także jakimi zaletami i wadami się charakteryzują.
Drut
Drutem nazywamy jednolity, tzw. monolityczny przewód realizowany przez żyłę kabla aluminiowego, aluminiowego pokrytego miedzią lub w całości miedzianego.
Drut to inaczej pojedyncza nitka wymienionych materiałów przewodzących, które pokrywane są odpowiednią do przeznaczenia i charakteru drutu izolacją.
Zalety drutu
- Tańszy w zakupie;
- nie wymaga specjalnego zarabiania końcówek;
- bardziej odporny na korozje i przegrzewanie;
- łatwiej wykonać dobre połączenie.
Wady drutu
- Zgodnie z obiegową opinią trudniej się go układa;
- mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym załamania;
- wrażliwszy na wstrząsy.
Gdzie kładzie się drut?
Drut wykorzystujemy w instalacjach elektrycznych oraz przy realizacji okablowania pionowego w instalacjach teletechnicznych.
Generalnie przyjmuje się stosowanie drutu przy łączeniach montowanych w ścianach, peszlach, rynnach, które doprowadzają sygnał sieci do komputerów, czy do innych stacjonarnych połączeń, a także w realizowaniu połączeń antenowych.
Linka
Zalety linki
- bardziej odporna na wstrząsy i uszkodzenia;
- bardziej elastyczna;
- łatwiej się układa;
Wady drutu
- Droższa w zakupie (największa wada).
Gdzie kładzie się linkę?
Linka wykorzystywana jest w połączeniach ruchomych, czyli takich, których połączenie może być zmieniane, np. między komputerem a hubem, czy w patch panelach. Linka poprzez zjawisko naskórkowości, czyli zwiększania gęstości przesyłanego prądu na zewnętrznych elementach przewodnika, jest często stosowana przy przesyłaniu sygnałów o wyższych częstotliwościach.