Różnica między światłowodami a kablami miedzianymi

Jeszcze kilka lat temu, okablowanie miedziane stanowiło niezaprzeczalną i absolutną podstawę każdej infrastruktury telekomunikacyjnej w Warszawie. Obecnie pozycja kabli miedzianych mocno zatrzęsła się w samych posadach wraz z upowszechnieniem się światłowodów. W tekście opiszemy podstawowe …

Różnica między światłowodami a kablami miedzianymi

Jeszcze kilka lat temu, okablowanie miedziane stanowiło niezaprzeczalną i absolutną podstawę każdej infrastruktury telekomunikacyjnej w Warszawie.

Obecnie pozycja kabli miedzianych mocno zatrzęsła się w samych posadach wraz z upowszechnieniem się światłowodów.

W tekście opiszemy podstawowe zalety okablowania miedzianego (o którym więcej tutaj <kiedy drut, kiedy linka>) oraz okablowania światłowodowego.

Poza tym zastanowimy się, czy kable miedziane w najbliższym czasie zostaną całkowicie wyparte przez okablowanie światłowodowe.

Okablowanie miedziane – Warszawa

Skrętka oparta na okablowaniu miedzianym jest modernizowana i ulepszana cyklicznie. Wraz z kolejnymi kategoriami (czy klasami) wzrasta jej przepustowość i częstotliwość przesyłania sygnałów.

Obecnie najczęściej stosuje się skrętkę kategorii 5e, jednak obecne są wydajniejsze rozwiązania – skrętki 6 i 7, a nawet 8.

Tego typu okablowanie sprawdza się jako wydajne medium do przesyłania sygnałów.

Oferuje dobrą przepustowość (skrętka cat. 5E na poziomie do 1 GB/s), jest stosunkowo tania, łatwa w montażu, wszystkim znana.

Oferuje szybkie łączenie i zapewnia dobre parametry pracy. Jednak nie jest to rozwiązanie przyszłościowe.

Obecnie systemy okablowania strukturalnego wymagają stosowania rozwiązań, które będą w stanie poradzić sobie ze wzrostem wymagań stawianych infrastrukturze telekomunikacyjnej, dobudowywaniem sieci i zwiększaniem wymagań urządzeń.

Nawet najnowocześniejsze skrętki kategorii 6 i 7 (skrętka kategorii 7 oferuje przepustowość do 10 GB/s) nie nastrajają optymistycznie. Ich cena wraz z kolejną kategorią drastycznie wzrasta i powoli przekracza próg, w którym bardziej opłacalny staje się wybór nowoczesnych światłowodów.

Zatem co okazuje się lepsze – światłowody czy kable miedziane?

Okablowanie światłowodowe – Warszawa

Światłowody to bardzo dynamicznie rozwijające się medium transmisyjne nie tylko w okablowaniu strukturalnym oraz całej infrastrukturze IT. Światłowody z powodzeniem wykorzystywane są w wielu różnorodnych branżach – więcej o zastosowaniu światłowodów pod tym linkiem.

Nowoczesne światłowody są w stanie przesyłać pakiety danych z prędkością dziesięciokrotnie większą niż najlepsze skrętki.

Poza tym odznaczają się wieloma innymi zaletami jak, chociażby mniejsza podatność na zakłócenia, czy łatwiejsze pomiary.

Największą wadą światłowodów dotychczas była ich cena.

Obecnie jednak wraz z dynamicznym postępem technologicznym, cena kabli światłowodowych, nawet tych opartych na nowoczesnych technologiach, powoli topnieje.

Różnica cenowa między okablowaniem miedzianym a światłowodami staje się niewielka.

Naturalne jest, że w tego typu przypadku o wiele lepiej zdecydować się na światłowody, zwłaszcza że stanowią one przyszłościową inwestycję w infrastrukturę telekomunikacyjną w biurowcach, innych obiektach, czy całych zespołach budynkowych.

Zapewnią one o wiele dłuższą wydajność sieci komputerowych LAN.

Wartym odnotowania jest również fakt, że okablowanie światłowodowe realizowane jest obecnie nie tylko w formie okablowania pionowego, łączącego piętra budynku oraz tworzące okablowanie kampusowe.

Światłowody coraz częściej stosowane są w ramach okablowania poziomego, czyli przewodów łączących punkty abonenckie z szafami dystrybucyjnymi.

Tego typu działanie nosi nazwę światłowodu do biurka – „Fibre to the desk”.

Światłowody testuje się jedynie pod kątem tłumienia, długości kanału, tłumienia odbicia (Return Loss) i pasma transmisji (modal bandwitdth).

Znacząco zmniejsza to ilość pomiarów, jaką musielibyśmy wykonać w przypadku okablowania opartego na miedzianych skrętkach.

Zalety okablowania miedzianego i światłowodów

Podsumowując, zbierzemy podstawowe zalety zarówno miedzi, jak i światłowodu.

Zalety okablowania miedzianego

  • niskie koszta inwestycyjne;
  • łatwość rozbudowy;
  • łatwe zarządzanie, serwisowanie i modyfikacje.

Zalety okablowania światłowodowego

  • o wiele wyższa przepustowość;
  • przyszłościowe rozwiązanie;
  • mniejsze narażenie na zakłócenia zewnętrzne;
  • możliwość montowania przy sieciach wysokiego napięcia i liniach elektroenergetycznych;
  • coraz niższe ceny światłowodów.

Światłowody a kable miedziane – co na to prawo?

Na koniec przedstawimy zapis prawny określający obowiązek stosowania okablowania światłowodowego w nowych budynkach wielorodzinnych i placówkach publicznych.

Podstawą prawną zapisu jest nowelizacja rozporządzenia ministra transportu z 6 listopada 212 roku (Dziennik Ustaw z 2012 roku, pozycja 1289). Rozporządzenie weszło w życie dnia 23 lutego 2013 roku. Wedle polityki unijnej do 2020 roku ma być zapewniony powszechny dostęp do sieci o przepustowości powyżej 30 Mbit/s w placówkach dydaktycznych, wychowawczych i publicznych. W nowo tworzonych instalacjach domowych, w przypadku co najmniej połowy gospodarstw, ma być zapewniony dostęp do sieci łączem o przepustowości powyżej 100 Mbit/s.

Zapraszamy do kontaktu z nami – oferujemy przyszłościowe rozwiązania IT

Okablujemy.pl dba o możliwie najlepszą jakość świadczonych usług.

Na bieżąco śledzimy rynek i oferujemy naszym klientom przemyślane i sprawdzone rozwiązania.

W skład naszych usług wchodzi projektowanie, realizowanie, serwisowanie i modernizowanie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz instalacji elektrycznych.

Zapraszamy do przejrzenia naszej pełnej oferty i do kontaktu z nami.