Nowe rozporządzenie, o którym pisaliśmy tutaj <światłowody a kable miedziane> zmienia wymagania stawiane obecnemu budownictwu. Inwestorzy, oddając obecnie do użytku domy wielorodzinne, muszą w obiekcie dostarczyć najpotrzebniejsze media, również okablowanie światłowodowe. Warszawa pod tym względem prezentuje się naprawdę nieźle. Inwestorzy zgodnie z nowoczesnymi standardami, sprawnie wdrażają w budownictwie nowe technologie. Światłowody w budynkach wielorodzinnych w Warszawie nie zaskakują, a powoli stają się standardem.
Co zatem z coraz powszechniejszą technologią światłowodów do domu – FTTH (fiber to the home)? Również pod tym względem możemy zaobserwować znaczny rozwój.
Dostęp do łącza światłowodowego w ramach nowoczesnych technik przyłączeniowych oraz realizowanych struktur światłowodowych sprawia, że użytkownicy domków jednorodzinnych nie zostają pomijani.
O ile w przypadku zabudowy wielorodzinnej implementowanie instalacji światłowodowych w obiektach jest obligowane prawnie, o tyle w budownictwie jednorodzinnym nie wymusza się na wykonawcy realizowania infrastruktury telekomunikacyjnej.
Choć oczywiście jej obecność stanowi dużą wartość dodaną do obiektu. Wartość ta staje się na tyle atrakcyjna zarówno dla inwestorów, jak i interesantów, że możemy przewidywać znaczne upowszechnienie się montażu przyłączy do światłowodów w budynkach jednorodzinnych.
Architektura logiczna FTTH „ostatniej mili”
Budowanie infrastruktury IT w technice FTTH (fiber to the home) w Polsce zwykle opiera się o architekturę łączenia jednego punktu z wieloma innymi – typ P2MP (point to the multipoint).
Poza tym popularna jest również architektura P2P (point to point).
Termin „ostatnia mila” odnosi się do dawnych ograniczeń okablowania strukturalnego, które to powodowało, że instalacja oparta na miedzianych kablach typu skrętka była w stanie (w instalacjach dostępowych) przesyłać sygnał na odległość kilku kilometrów.
Obecnie już dawno przekroczono ten limit i kable miedziane, czy światłowodowe (więcej o różnicach między nimi tutaj <światłowody a kable miedziane>) są w stanie przesyłać dane na odległości dziesięciokrotnie większe niż dawniej.
Połączenie P2P (point to point)
Ten rodzaj połączenia jest drogi i nieco trudny do przewidzenia – połączenie między punktem centralnym a osiedlem musi mieć odpowiednią dla liczby mieszkańców pojemność.
Poza tymi dwoma podstawowymi wadami, połączenie światłowodów w budynkach jednorodzinnych w ramach architektury P2P jest wydajne – możemy uzyskać ogromną przepływność (obecnie popularne 1Gb/s).
Połączenie P2MP (point to multipoint)
Ten rodzaj połączenia osiedla domków jednorodzinnych z centralą jest łatwiejszy w realizacji, a tym samym tańszy.
Architektura punkt – wielopunkt łączy kilku odbiorców w jednym włóknie (transmisja współdzielona). Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie w całym kraju, nie tylko w województwie mazowieckim i w mieście Warszawa. Światłowody wedle połączenia P2MP pracują zwykle w standardzie GPON, czyli oferują przepustowość na poziomie około 2 – 3 Gb/s na osiedle – w zależności od jego obszerności.
Jedno duże pasmo dzielone jest dalej w splitterach (rozdzielaczach) na poszczególne wiązki biegnące do odbiorców.
Możemy spotkać się ze splitterami dzielącymi jedną dużą wiązkę na 16, 32 i 64 mniejszych wiązek abonenckich. Splitterem może być np. osiedlowa szafa dystrybucyjna (?).
Realizacja infrastruktury pasywnej sieci światłowodowej FTTH
Jak wspomnieliśmy, w przypadku architektury typu P2P koszta realizacji szybują do góry.
Połączenie światłowodem jednomodowym (o tym, czym jest kabel jednomodowy, więcej przeczytasz tutaj <budowa światłowodów>) wymaga stosowania kabli o zdecydowanie większej pojemności i przekrojach oraz bardziej skomplikowane systemy przełącznic.
Połączenie w ramach architektury P2MP umożliwia przesył danych między kilkunastoma punktami dostępowymi po jednym lub kilku włóknach.
Infrastruktura telekomunikacyjna może być realizowana napowietrznie lub doziemnie. Każdy sposób ma swoje wady i zalety.
Doziemna instalacja światłowodowa do domków jednorodzinnych
Łącząc osiedla domków jednorodzinnych zdecydowanie bezpieczniejszym, jednak wymagającym większych nakładów środków jest montaż w ziemi.
Układanie w wykopach specjalnie zabezpieczonych instalacji światłowodowych w rurach HDPE lub z innych tworzyw sztucznych powoduje, że rozwiązanie to jest w stanie wytrzymać blisko 30 lat.
Jest również zabezpieczone od aktów wandalizmu, warunków atmosferycznych oraz różnic temperaturowych. Zwykle instalacje teletechniczne doziemne wykonywane są w ramach układania w mikrokanalizacjach – systemie rurek HDPE o niewielkich przekrojach, które umożliwiają prosty montaż światłowodów oraz szybkie układanie i wykonywanie odgałęzień w ziemi. Jest to częsta technika w budowaniu łączy do światłowodów w budynkach jednorodzinnych.
Napowietrzna instalacja światłowodowa do domków jednorodzinnych
Rozwiązanie napowietrzne jest o wiele tańsze w realizacji, a także nie wymaga pozwoleń dostępów do gruntów. Jako że światłowody są bardzo odporne na zakłócenia polem elektromagnetycznym, mogą być montowane na liniach elektroenergetycznych. Jest to bardzo proste rozwiązanie.
Tego typu instalacje powszechnie stosuje się na osiedlach w Warszawie. Instalacje światłowodowe realizowane napowietrznie mają jednak kilka wad. Między innymi są o podatne na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi i temperaturowymi. Poza tym rozwiązanie to jest mniej estetyczne.
Światłowody w budynkach jednorodzinnych Warszawa – planowanie sieci dla osiedla
Planowanie infrastruktury okablowania strukturalnego na osiedlu domków jednorodzinnych rozpoczyna się od przemyślanego podzielenia osiedla na obszary abonenckie.
Podział na obszary jest korzystny z punktu widzenia administracyjnego, a także niezbędny ze względu na ograniczenia urządzeń rozdzielczych.
Podział na obszary abonenckie jest również opłacalny z punktu widzenia optymalizowania kosztów realizacji instalacji. Obszary abonenckie dzieli się na użytkowników ze względu na pojemność przewidzianego punktu dystrybucyjnego.
Punkty dystrybucyjne mogą mieć formę skrzynek napowietrznych, muf nasłupowych lub słupków ulicznych w przypadku układania infrastruktury telekomunikacyjnej w ziemi.
Z odpowiednio rozplanowanych punktów dystrybucyjnych, należy rozplanować stworzenie przyłączy budynkowych.
Planujesz realizację sieci światłowodowej na osiedlu? Napisz do nas!
Okablujemy.pl projektuje, realizuje i serwisuje sieci światłowodowe zarówno na osiedlach domków jednorodzinnych, biurowcach, czy obiektach użyteczności publicznej.
Szerokie spektrum działań, kompleksowe podejście oraz oferowanie wyłącznie sprawdzonych technologii to tylko niektóre z naszych atutów.
Sprawdź nasze realizacje na terenie województwa mazowieckiego i miasta Warszawa i skontaktuj się z nami.